Wydawać by się mogło, że tego typu zestawienia z góry skazane są na porażkę. Obiektywna i rzetelna ocena dwóch różnych krajów jest po prostu niemożliwa. Dlatego żadne, nawet najlepsze porównanie nie może dać definitywnej odpowiedzi na pytanie, która wyspa jest lepsza na wakacje: Cypr czy Malta? Ostateczny wybór i tak będzie należał do Ciebie. Takie zestawienia ani nie rozwieją wszelkich wątpliwości ani nie podadzą gotowej odpowiedzi, ale na pewno ułatwią Ci w jakimś stopniu podjęcie decyzji.

Ludzie często pytają na grupach podróżniczych o opinie, próbując określić, co byłoby dla nich lepsze: Malediwy czy Seszele? Zanzibar czy Mauritius? Tanzania czy Kenia? Tajlandia czy Wietnam? Podobnych par można byłoby wymienić dziesiątki. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ani algorytmu, który wybrałby za Ciebie. Każda osoba pisze inaczej, bo ma zupełnie inny bagaż doświadczeń i oczekiwań względem wyjazdu. Dlatego najlepiej jest od razu określić, co interesuje Cię najbardziej: plażowanie, czy może zwiedzanie? Imprezy, czy relaks z dala od zgiełku? Miasta czy natura? Kryteriów jest cała masa: od pogody, aż po koszty. Musisz zawęzić swoje potrzeby i sprawdzić czy są jakieś konkretne miejsca, które koniecznie chciałbyś zobaczyć. Im więcej takich punktów znajdziesz na mapie jednego kraju, tym większą zyska on przewagę nad drugim.

Ok, a jak to jest w przypadku dwóch, względnie podobnych do siebie wysp? Która wypada korzystniej: Cypr czy Malta? W obydwu krajach spędziłam mniej więcej tyle samo czasu, czyli około 5 dni. Nie były to wyjazdy stricte wypoczynkowe, więc głównie przemieszczaliśmy się po całych wyspach i odkrywaliśmy ich zakątki.

Połączenia lotnicze

Zacznijmy od najbardziej prozaicznego kryterium, czyli jak można dostać się na Cypr i Maltę z Polski. Na obydwa kierunki niemal cały czas pojawiają się promocje organizowane przez niskobudżetowe linie lotnicze Wizzair i Ryanair. Na Maltę można dolecieć węgierskim przewoźnikiem z Warszawy i Katowic. Z kolei z Gdańska, Krakowa, Poznania i Wrocławia można tam dotrzeć irlandzkimi liniami lotniczymiRyanair. Jeśli chodzi o Cypr, to do Larnaki doleci się z Katowic i Warszawy korzystając z oferty Wizzaira, albo do Pafos lecąc Ryanairem z Krakowa. Jak widać, na Maltę jest więcej połączeń lotniczych, co jest niewątpliwym atutem dla osób, które wolą startować i lądować na rodzimym lotnisku 😊.

Lot z Katowic do Larnaki trwa 3 godziny 10 minut, a na Maltę 2 godziny 45 minut. Na Cyprze trzeba jeszcze przestawić zegarek o jedną godzinę do przodu. Bilety w ścisłym sezonie są wyraźnie tańsze na Maltę niż na Cypr, choć odległość jest zbliżona. Obydwa lotniska są położone bardzo blisko miasta, więc nie ma problemów z dotarciem do najbliższej aglomeracji.

Transport na miejscu

Uważam, że na przeważającej liczbie wysp najlepszym wyborem jest wynajęcie własnego samochodu. Zyskuje się dzięki temu dużą niezależność, a co za tym idzie – czas. Choć nie zawsze musi tak być 😊. Na Malcie zdecydowaliśmy się na poruszanie się transportem publicznym. Za 21 euro można kupić kartę, która obejmuje nielimitowaną liczbę przejazdów przez 7 dni na Malcie i Gozo. Wyspy są naprawdę świetnie skomunikowane, więc autobus dociera również w te mniej oblegane miejsca. To bardzo popularne rozwiązanie, dlatego czasami trudno jest się dostać do pojazdu za pierwszym razem. Wystarczy jednak poczekać na kolejny kurs. Dokładną mapkę, rozkład jazdy i informacje o cenach biletów znajdziesz tutaj: https://www.publictransport.com.mt/en/route-map

Transport komunikacją miejską na Cyprze nie jest już tak rewelacyjny. Autobusy kursują pomiędzy największymi ośrodkami turystycznymi, ale dojazd w trudniej dostępne miejsca wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Dlatego jeżeli zależy Ci na zobaczeniu najlepszych atrakcji Cypru, w tym gór Troodos, to powinieneś rozważyć wynajem samochodu. Pisałam o tym konkretnie w tekście „Wynajem auta na Cyprze – ceny, polecane wypożyczalnie i wskazówki” – http://www.globfoterka.pl/wynajem-auta-na-cyprze/. Weź pod uwagę, że Cypr jest zdecydowanie większy od Malty, więc potrzeba więcej czasu, żeby objechać go dookoła.

Ceny

Oficjalną walutą obowiązującą na Malcie i Cyprze jest euro. Tylko na Cyprze Północnym płaci się lirami tureckimi. Tam jest też wyraźnie taniej i biedniej niż w południowej, greckiej części. Ceny na obu wyspach są zbliżone, więc trudno powiedzieć co jest droższe: Cypr czy Malta. Są to kraje tańsze od Hiszpanii, czy Włoch, więc podróż nie wiąże się z dużymi wydatkami. Podobieństwa cenowe dotyczą nawet noclegów. Na obu wyspach popularne są apartamenty, czyli sypialnia z łazienką i kuchnią. Podróżując w cztery osoby po Cyprze zawsze mieliśmy dwa, osobne pokoje + salon z kuchnią i łazienkę. Korzystałam poza tym ze zniżki oferowanej przez Booking, która daje 15 euro , jeśli zarezerwuje się nocleg z linka od osoby polecającej – https://www.booking.com/s/35_6/1aea53ba  Konkretne ceny za atrakcje, jedzenie, wynajem auta i noclegi opisałam w tekście „Aktualne ceny na Cyprze”.

Pogoda

Obie wyspy znajdują się w basenie Morza Śródziemnego, więc klimat jest w zasadzie taki sam. Akurat na Malcie nie mieliśmy szczęścia z pogodą, bo w drugiej połowie maja było dość wietrznie i czasami nawet deszczowo. Na Cyprze z kolei temperatura rozpieszczała już pod koniec marca, choć nie wszędzie. Część powierzchni wyspy zajmują góry Troodos, gdzie w zimie leży sporo śniegu. Są tam nawet wyciągi narciarskie! Zarówno na Malcie jak i Cyprze sezon turystyczny przypada na letnie miesiące. Wyspy najlepiej odwiedzać wiosną, albo jesienią z kilku względów: temperatury bardziej sprzyjają zwiedzaniu, jest mniej turystów i ceny są niższe.

Język i kultura

Malta jest byłą kolonią brytyjską, więc jednym z języków urzędowych jest tutaj angielski. Poza nim używa się też języka maltańskiego, który jako jedyny w Europie należy do tej samej grupy co arabski i hebrajski, choć w przeciwieństwie do nich jest zapisywany alfabetem łacińskim. Na wyspie powstało wiele szkół językowych, które uczą ludzi z całej  Europy posługiwania się angielszczyzną. Dzięki temu łatwo można się porozumieć za pomocą tego języka. Na Malcie bardzo dużo jest też brytyjskich emerytów, którzy spędzają tam zimę, albo mieszkają na stałe i młodych Brytyjczyków pracujących w barach, restauracjach, sklepikach z pamiątkami itd. Językami urzędowymi na Cyprze są grecki i turecki. Mieszkańcy dość dobrze posługują się angielskim, więc nie ma problemów w komunikacji. Kraj zamieszkuje ponad 2,5 razy więcej ludzi niż Maltę.

Kuchnia

Akurat pod tym względem bardziej spójny jest Cypr. Z typowo cypryjskich produktów można wymienić ser halloumi, który często podaje się w grillowanej postaci. Na wyspie dominuje kuchnia grecka, dlatego pełno tu charakterystycznych dań dla tego regionu. Co jeszcze warto zjeść na Cyprze? Standardową propozycją są souvlaki – grillowane kawałki mięsa podawane na szaszłyku, tak jak gyros, albo w bułce, nazywanej tutaj pitą. Do tego oczywiście sos tzatziki i sałatka grecka. W Nikozji jadłam najpyszniejsze souvlaki w życiu w świetnej i taniej restauracji Piatsa Gourounaki. https://www.facebook.com/piatsagourounaki/ Na Cyprze pije się też więcej wina. Winnice spotyka się w zasadzie co kilkanaście kilometrów. W tureckiej części tej wyspy dominuje z kolei kuchnia turecka – kebab i charakterystyczna, gęsta kawa.

Co zjeść na Malcie? Trudno wyróżnić coś takiego jak kuchnia maltańska, ale jest kilka potraw typowych dla tej wysepki. Specjałem jest królik – fenek w różnych postaciach. Ja kategorycznie odmówiłam spróbowania tego dania, ale mój chłopak zamówił sobie na kolację pół gryzonia. Bardzo popularne są pastizzi – przekąski z ciasta francuskiego wypełnione w środku ricottą, fasolą, albo innym nadzieniem. Można je dostać praktycznie na każdym rogu za mniej niż 1 euro. Najlepiej smakują na ciepło 😊. Co ciekawe, słowem pastizzi określa się w języku maltańskim kobiece… narządy płciowe. U nas mówi się, że coś sprzedaje się jak ciepłe bułeczki, a na Malcie mówi się, że coś sprzedaje się jak pastizzi. Na Malcie królują też owoce morza i ryby – tam zjadłam pierwszego miecznika (swordfish) i kraba. Bardzo popularna jest ryba lampuka.

Atrakcje

Ani Malta ani Cypr nie mają hitowych atrakcji, które ściągają tłumy ludzi z całego świata. Największą wizytówką Malty był łuk skalny – Azure Window, który w 2017 roku bezpowrotnie runął do morza. Wyspa Gozo, do której można przypłynąć z sąsiedniej Malty nadal posiada kilka formacji skalnych, aczkolwiek nie są one tak spektakularne jak Azure Window. Malta ma rajską cieśninę Blue Lagoon otoczoną wysepkami Comino i Cominotto, błękitne jaskinie Blue Grotto, majestatyczne klify Dingli i przeuroczą, naszpikowaną atrakcjami stolicę – Valettę. Ma też niewielkie, klimatyczne miasteczka i imprezowe zagłębia. Całkiem sporo jak na taką maleńką wyspę. Większość głównych atrakcji można zobaczyć w kilka dni poruszając się autobusami.

Co ma więc Cypr? Zanim tam pojechałam, nie potrafiłam wskazać z czym kojarzy mi się ta wyspa. Najlepsze atrakcje Cypru to wg mnie skała Afrodyty niedaleko Pafos, dziki półwysep Akamas, kanion Avakas Gorge, góry Troodos z przycupniętymi klasztorami i Nikozja – jedna z niewielu stolic na świecie podzielonych pomiędzy dwa kraje. Nie jest tak urodziwa i bogata w atrakcje jak Valetta, ale na pewno jest bardziej zróżnicowana. Z greckiej części wyspy można przejść w środku miasta na terytorium Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Plaże i imprezy

Tak jak już wspomniałam, żaden z dwóch wyjazdów nie był typowo wypoczynkowy, więc nie interesowałam się za bardzo możliwościami imprezowania i plażowania. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to Malta wydawała się być trafniejszym wyborem. Sporo tam pubów i dyskotek, więc życie nocne kwitnie. Na Cyprze są one bardziej rozproszone i nie rzucają się tak w oczy. Z kolei jeśli chodzi o plaże, to chyba większość wybiera jednak Cypr. My chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej różnych, ciekawych miejsc, więc zabrakło nam już czasu na nicnierobienie nad morzem.

Cypr czy Malta?

Wg mnie odpowiedź na to pytanie jest jedna: Cypr i Malta 😊. Obydwa kraje są warte odwiedzin i biorąc pod uwagę różne czynniki, trudno wskazać który z nich jest wyraźnie lepszy. Malta jest znacznie mniejsza od Cypru, więc łatwiej jest się po niej poruszać i w ciągu kilku dni można zobaczyć naprawdę sporą część wyspy. Atrakcje są tam bardziej skondensowane. Na Cypr trzeba poświęcić więcej czasu, więc ja czuję trochę niedosyt, że nie zobaczyłam tureckiej i wschodniej części. Dlatego chyba odrobinę bardziej podobała mi się zróżnicowana Malta. Choć tylko odrobinę, bo Cypr również zaskoczył mnie swoim bogactwem – kanionem, dzikim półwyspem, górami i błękitem morza. Zdecydowanie warto zobaczyć obydwie wyspy, zamiast wybierać pomiędzy nimi.

Malta – 7 powodów dla których warto ją odwiedzić

Półwysep Akamas – cypryjska skarbnica podróżniczych odkryć

Aktualne ceny na Cyprze

Gotowy plan wycieczki na Cypr

Wynajem auta na Cyprze – ceny, polecane wypożyczalnie i wskazówki

 

18 komentarzy

 1. Zarówno jedno jak i drugie miejsce jest piękne i godne odwiedzenia. Jednak tak jak zauważyłaś ilu ludzi tyle opinII.

 2. Ależ piękne zdjęcia! Akurat rozważam te dwa kierunki na podróż we wrześniu, więc wpis przyda się jak znalazł 🙂 Dziękuję za takie wspaniałe zestawienie.

  • Dziękuję za piękne opisy obu wysp.Na Malcie byłam w styczniu 2019 r.i przyznaję, ze był to bardzo udany pobyt.Pogoda nam dopisała, bylo po prostu wiosennie i ciepło. Czasami chodzilam bez kurtki.Na Malcie nie ma problemów z komunikacją, w stolicy jest dworzec autobusowy.Po kupieniu karty za 21 euro mozna podróżować przez 7 dni bez ograniczeń. Czuję niedosyt,bo nie odwiedziliśmy wsxystkich miejsc z powodu braku czasu. Teraz marze o Cyprze, ale wczesniej lot na Korfu.

 3. Mieszkam we Wrocławiu i właśnie mam zamiar wybrać się na krótki wypad ma Malte, a to z tego względu że jest fajne połączenie lotnicze. Szkoda tylko, że już nie zobaczę na żywo największej atrakcji Malty.

 4. Byłam na obu wyspach i zgadzam się – i Cypr i Malta. Ale gdybym miała wybrać tylko jedno miejsce to raczej byłby to Cypr 🙂

 5. Na Malcie byłam i bardzo mi się podobało. Cypr jest tam, gdzieś na liście podróżniczej. Jeżeli odwiedzę to będę miała porównanie i ciekawe czy podobne spostrzeżenia do Twoich. Pozdrawiam.

  • globfoterka Odpowiedz

   Ja uważam, że jest właśnie wręcz odwrotnie. Cypr jest dużo większy od Malty, a tym samym bardziej różnorodny. Na Malcie nie znajdzie się np. gór, w których można śmigać na nartach.

 6. w tym roku w marcu byłam na Malcie, a w listopadowe wybieram się na Cypr. nie będę tam miała dużo czasu na zwiedzanie, ale i tak jestem mega ciekawa porównania. Malta bardzo mi się podobała. pozdrawiam:)

 7. Miałam przyjemność być w obu tych krajach w zeszłym roku. Na Cyprze spędziłam 10 dni w lipcu na Malcie tydzień w Listopadzie 🙂
  Oba wyjazdy były połączeniem zwiedzania i odpoczynku, na obu wynajęliśmy samochody na 3 dni.
  Nie mogę powiedzieć, że którakolwiek z wysp mi się nie podobała bo tak nie jest, ale moje serce bardziej skradła Malta ALE myślę że chodzi tu głównie o wygląd Maltańskich miasteczek, uliczek kawiarenek – takie klimatyczne miejsca, podczas gdy na Cyprze są one takie zwyczajne- bez klimatu, choć Cypr pełen jest świetnych atrakcji (góry i Turecka część podobała mi się bardziej 🙂 )Cenowo taniej było chyba na Malcie ale nie było dużych różnic i myślę, że wynikało to z faktu że byłam tam po sezonie.

 8. Na Cyprze niedługo będę po raz drugi. Plusem jest krótki lot i przyjemna pogoda już pod koniec kwietnia. Maltę jednak też mam w planach a Twoje zdjęcia naprawdę zachęcają 🙂

  • globfoterka Odpowiedz

   Super! Ja byłam w drugiej połowie marca na Cyprze i przeżyłam kilka naprawdę słonecznych, gorących chwil 🙂 Kwiecień/maj to chyba najlepsza pora na te wyspy.

   Dziękuję za miłe słowa! 🙂 Malta pozytywnie zaskakuje.

 9. Mnie urzekła i rozkochała w sobie Madera, miejsce pełne magii i wyjątkowości. Przewodniczka z madeira dreams pokazała nam zakątki o których nie piszą w przewodnikach! Piękne miejsce, bajeczne!

Napisz komentarz