Wietnam jest relatywnie bezpiecznym krajem i nie piszę tego tylko dlatego, że mnie nic się nie stało. Nie wierzcie ludziom, którzy mówią, że przykładowo Rio de Janeiro jest bezpiecznym miastem, bo wrócili cali i zdrowi, nie doświadczając żadnych złych przygód. Ok, ale wiele innych osób nie miało takiego szczęścia, więc nie można wszystkiego sprowadzać wyłącznie do własnej podróży. Jeśli zastanawiasz się czy Wietnam jest bezpieczny i jakie szczepienia powinieneś zrobić przed podróżą do Azji, to koniecznie przeczytaj ten tekst.

Napady, pobicia i inne poważne wykroczenia zdarzają się stosunkowo rzadko w Wietnamie z tego co podaje nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Realne niebezpieczeństwo dla turystów w dużych miastach takich jak Hanoi, czy Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) stanowią głównie drobni kieszonkowcy i złodzieje, którzy poruszają się na skuterach. Policjanci, sprzedawcy w sklepach, inni podróżnicy, a nawet zwykli mieszkańcy kilkukrotnie ostrzegali mnie, żebym nie nosiła aparatu przewieszonego na jedno ramię, albo nie wystawiała telefonu do zdjęć. Złodzieje potrafią tak nagle i blisko podjechać, że zanim się zorientujesz, oni już zdążą zniknąć z Twoim dobytkiem. Na szczęście nie byłam świadkiem podobnej sytuacji, ani sama jej nie doświadczyłam. Napiszę nawet więcej: ani razu nie czułam się zagrożona, chociaż samotnie podróżowałam po Wietnamie. Wręcz przeciwnie, dość szybko się zadomowiłam i mimo że teoretycznie nie powinnam, to spacerowałam wieczorami, także po tych mniej uczęszczanych uliczkach. Zachowywałam jednocześnie ostrożność i starałam się nie kusić losu.

Oszuści w Wietnamie

Sprzedawcy i kierowcy wszelkiego rodzaju transportów nie są nachalni i wystarczy im raz z uśmiechem odmówić, żeby od razu przyjęli to do wiadomości. Na podstawie swoich obserwacji mogę też stwierdzić, że Wietnamczycy są uczciwi i nie próbują celowo oszukać turystów, wydając im na przykład mniejszą resztę. Co nie wyklucza oczywiście zawyżania cen w wielu przypadkach… 😉. Zawsze powinno się zachować ostrożność, ale w Wietnamie nie trzeba świrować, że na każdym kroku ktoś próbuje zrobić Cię w bambuko, jak to często ma miejsce np. w Indiach. Nie zaszkodzi jednak stosować zasady ograniczonego zaufania i liczyć przede wszystkim na siebie. Nie oczekuj, że miły Pan, z którym przez chwilę rozmawiałeś nie policzy Ci więcej za przejazd, jeśli wcześniej nie umówiliście kwoty. Pilnuj swego i zanim wsiądziesz do auta, czy na skuter, upewnij się o przewidywaną kwotę.

Jak się ubrać w Wietnamie?

Czy Wietnam jest bezpieczny? Tak! Można śmiało stwierdzić, że Wietnam to bardzo przyjemny i stosunkowo łatwy do podróżowania kraj. Turyści nie stanowią tam żadnej atrakcji i nie są wytykani palcem. Europejski ubiór nikogo nie szokuje, więc nie ma potrzeby zakrywania się od stóp po szyję. Warto jednak zadbać o odpowiedni ubiór w Wietnamie, bo jakby nie patrzeć jest to odmienna kultura, którą trzeba uszanować. Ja akurat wychodzę z założenia, że nigdzie nie powinno się świecić swoimi atrybutami i odkrywać zdecydowanie zbyt wiele. Mimo wszystko to oczywiście rzecz gustu i każdy ma prawo nakładać na siebie to, co uważa za stosowne. Odwiedzając świątynie trzeba pamiętać o zakryciu nóg oraz ramion. Czasami przed wejściem dostępne są specjalne szaty, które można bezpłatnie pożyczyć.

Szczepienia przed podróżą do Wietnamu

Podróżujących do Wietnamu nie obowiązują żadne obowiązkowe szczepienia, co jest niewątpliwym plusem. Mimo wszystko zaleca się wykonanie pewnych szczepień, które są na tyle uniwersalne, że przydadzą się nie tylko w innych krajach, ale nawet w Polsce. Mowa tutaj przede wszystkim o szczepionkach przeciwko żółtaczkach typu A i B oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi (na te choroby obowiązuje jedna szczepionka). Koszt zaszczepienia się jest niski, a może pomóc uniknąć niepotrzebnych kłopotów ze zdrowiem. Nie zapomnij też o profilaktyce malarycznej! Ja nie zażywałam żadnych leków doustnie, ale stosowałam bardzo silny repelent, Muggę z 50% zawartością DEET. Minimalizuj ryzyko jakichkolwiek chorób i kieruj się tą zasadą w każdej podróży. To brzmi jak powtarzany bezmyślnie banał, ale zdrowie naprawdę jest najważniejsze. Bez niego nawet największa pasja nie przetrwa.

Ubezpieczenie zdrowotne do Wietnamu

Wybierając się za granicę zawsze trzeba zadbać o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne. Jest to stosunkowo niski koszt, a w razie nieprzewidzianych problemów gdzieś na końcu świata wybawienie dla portfela. Cena takiej usługi jest uzależniona od długości, celu oraz typu wyjazdu. Jeżeli nie podróżujesz zbyt często i nie jesteś ubezpieczony w konkretnym miejscu, możesz sobie wykupić taką usługę przez internet. Rozeznaj się najpierw w cenach korzystając z porównywarki, np. tej https://kalkulator.polisaturystyczna.pl/kalkulator/ubezpieczenia-turystyczne/?calculationId=UIPFA8#/s/first. Opieka medyczna w Wietnamie jest na niższym poziomie niż w Europie, a za wizytę w prywatnych klinikach trzeba słono zapłacić, dlatego powinno się dokładnie sprawdzić wykupowaną polisę. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w Wietnamie i nie stresuj się ewentualnymi wypadkami :).

Przeczytaj też inne teksty z Wietnamu:

Wiza do Wietnamu 2018 – instrukcja krok po kroku jak ją uzyskać

Ceny w Wietnamie w 2018 roku + podsumowanie samodzielnej podróży

Transport w Wietnamie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

17 komentarzy

 1. Ja mieszkam w Wietnamie już trzeci rok i czuję się bezpiecznie. Poza próbami zarabiania więcej na mnie niż na rdzennych mieszkańcach nie doświadczyłam innych niemiłych wrażeń 🙂

  • Cześć,wlasnie szykuje sie w podróż do Wietnamu . Jednym z wiekszych zmartwien są szczepienia i choroby. Co o tym sądzisz czy warto sie szczepic ? Będę wdzieczna za odpowiedzi

   • Prosze uważać w Da Nang przy wymianie pieniędzy na lotnisku. Chciano mnie oszukać na 1.5 miliona bo nominaly podobno miałem za małe. Skończyło się na małej awanturze. .

 2. Wpis rewelacja! Konkrety bez zbędnego „lania wody” i bardzo użyteczne informacje 🙂 podziwiam za samotną podróż. Coś czuję, że zostanę na dłużej na Twoim blogu 😉

  • globfoterka Odpowiedz

   Dziękuję za miłe słowa! :)) I zapraszam do częstych powrotów. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.

 3. To prawda, jest bezpiecznie. Lecz przypadki kradzieży zdarzają się tam jak wszędzie. Ja byłam świadkiem, jak do plecaka mojej siostry, próbował się dostać jeden z przechodniów idący za Nią. Na szczęście bezskutecznie 🙂

  • globfoterka Odpowiedz

   No niestety, złodziejów, których swędzą rączki nie brakuje na świecie. Dobrze, że mu się nie powiodło!

 4. Bardzo ciekawy wpis. Będę pamietać o tym podczas podróży do Wietnamu. Na razie nasz kierunek to Japonia. 🙂
  Co do złodziei ?? A gdzie ich nie ma. Zawsze należy zachować szczególną ostrożność chowając dobrze dokumenty.
  Pozdrawiam

  • globfoterka Odpowiedz

   Japonia jest świetna! I ma przepyszną kuchnię :). No a poza tym jest bezpieczna. Udanej podróży!

 5. Witam. Zastanawiamy się nad odwiedzeniem Wietnamu w miesiącu listopadzie. Rejon Nha Trang. Czy jest to dobry miesiąc na dwutygodniowe wczasy? Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze dużo czytamy recenzji na Tripadvisorze, oglądamy zdjęcia jednym słowem przygotowujemy się. Wiemy, że pora deszczowa obejmuje jeszcze i miesiąc listopad. Czy faktycznie mamy czego się obawiać?

  • globfoterka Odpowiedz

   Nie jest to najlepszy miesiąc na ten kierunek, ale też nienajgorszy. Proszę się nie sugerować tak bardzo statystykami i prognozami, bo pora deszczowa może mieć różny przebieg. Jedni bedą mieć pełne dwa tygodnie słońca, a inni zachmurzenie i deszcz. Na pogodę niestety nie ma recepty. Podróż poza sezonem ma też swoje plusy. Myślę, że listopad to bezpieczny miesiąc. Wróciłam właśnie z Tajlandii i pomimo że to ponoć najgorszy miesiąc pod względem pogody, to opady deszczu nie były szczególnie uciążliwe. Mimo wszystko gdybym miała możliwość pojechać później, to z chęcią bym ją wykorzystała.

 6. Wybieramy się z Żoną na północ Wietnamu (Hanoi, Sapa, Cat Ba, Ninh Binh + Hoi An) na przełomie marca i kwietnia. Mam dwa pytania:
  – czy jest wg Ciebie sens rozważać szczepienie przeciw wściekliźnie? będąc w Wietnamie natykałaś się często na bezpańskie psy/sfory takowych
  – czy paszporty lepiej jest mieć przy sobie czy też zostawiać w hostelu/hotelu

  • globfoterka Odpowiedz

   Przyznam szczerze, że ja nie rozważałam nawet szczepionki przeciw wściekliźnie przed podróżą do Wietnamu. Nawet przed Indiami jej nie wykonałam. Nie zachęcam, ani nie odradzam, bo zdrowie to indywidualna kwestia, ale jeśli lecicie na przełomie marca/kwietnia, to musielibyście już przyjąć dawkę, bo przyjmuje się 3 w różnych odstępach czasu. W dodatku jeżeli faktycznie ugryzie Was zwierzak, to trzeba będzie od razu wykonać kolejne szczepienie na miejscu, bo te trzy dawki nie chronią tak w zupełności. Zwykle psy nawet jak gryzą się między sobą i latają samopas po wiosce, to nie rzucają się na ludzi, bo są do nich przyzwyczajone. Po prostu trzeba zachować dystans, nie zaczepiać ich, powstrzymać się od kontaktu. Co do paszportu, to są różne podejścia. Ja wolę go nosić przy sobie, a dosłownie to na sobie w cienkiej nerce. To najważniejsza rzecz w podróży, więc szczególnie trzeba mieć na nią oko.

Napisz komentarz