Wielkie Księstwo Luksemburga, potocznie nazywane Luksemburgiem, jest jedyne w swoim rodzaju. Ten maleńki skrawek ziemi wciśnięty pomiędzy Niemcy, Francję i Belgię kusił mnie już od dawna. Pomimo różnych możliwości transportu, wydawał mi się jednak trudno dostępny. Okazuje się, że dojazd do Luksemburga wcale nie jest tak skomplikowany i drogi, jak można byłoby przypuszczać. W tym artykule zebrałam wszystkie najsensowniejsze opcje na to, jak dostać się do Luksemburga. Jeśli więc chciałbyś zorganizować nietypową, krótką podróż w Europie, to trafiłeś w dobre miejsce.

Lot liniami Wizz Air na trasie Katowice – Frankfurt (Hahn) + przejazd autobusem Flibco

To dobra opcja dla osób, które w trakcie jednej podróży chciałyby zobaczyć nazywany Mainhattanem Frankfurt nad Menem i Wielkie Księstwo Luksemburga. Pomysłowe określenie nawiązuje do niemieckiej nazwy rzeki Men (Main) i nowoczesnej, upstrzonej wieżowcami architektury miasta. Bilety z Katowic do Frankfurtu można kupić korzystając z kalendarza niskich cen na stronie Wizz Air https://wizzair.com/pl-pl#/. Można też bezpośrednio z lotniska Frankfurt Hahn pojechać do Luksemburga na pokładzie autobusu zarezerwowanego przez serwis Flibco https://www.flibco.com/en#/booking. Pokonanie 112 km zajmuje 2:10h. Bilety najlepiej jest zarezerwować z wyprzedzeniem, bo dzięki temu można wtedy upolować je za 5 euro w jedną stronę.

Taki pakiet da się zorganizować za około 130 zł w dwie strony.

Lot liniami Wizz Air na trasie Warszawa – Bruksela (Charleroi) + przejazd autobusem Flibco

Według mnie to najlepsza opcja spośród wszystkich wymienionych. Przy dobrej organizacji czasu można w ciągu jednego, przedłużonego weekendu odwiedzić stolicę Belgii i Luksemburg. Wizz Air lata z Katowic do Brukseli prawie codziennie, oferując przy tym bardzo korzystne ceny. Równie okazyjnie da się też upolować bilety do brukselskiego portu z Krakowa, Warszawy i Wrocławia, lecąc wtedy na pokładzie Ryanaira. Z lotniska Bruksela Charleroi można pojechać do Luksemburga autobusem Flibco. Pokonanie 195 km trwa 2:45h. Kupując bilety z wyprzedzeniem, można załapać się na cenę 5 euro w jedną stronę.

 Lot liniami PLL LOT na trasie Warszawa – Luksemburg

To jest zdecydowanie najwygodniejsza opcja, choć jednocześnie również najdroższa. Jeśli jednak nie chce się tracić czasu na transfery i przejazdy autobusem, można ją rozważyć i polecieć bezpośrednio do Luksemburga na weekend. Samoloty z Warszawy latają codziennie z wyjątkiem soboty. Wyruszają rano o godzinie 7:40 lub po południu o godzinie 17:15. W niektóre dni poza tym przewoźnik oferuje obydwa połączenia. Bezpośredni lot trwa 2:05h. Samolot z Luksemburga wraca do Warszawy wieczorem o  godzinie 20:00. Ceny biletów są niestety dość wysokie, choć ta trasa często obejmowana jest promocją w tzw. Szalonej Środzie PLL LOT. Mimo wszystko nawet korzystając z rabatu, za bilety trzeba zapłacić około 400 zł w dwie strony.

Lot liniami easyJet na trasie Berlin (Schönefeld) – Luksemburg

To definitywnie najlepsza opcja dla osób, które mieszkają w pobliżu niemieckiej stolicy. Bezpośredni lot trwa około 1:30h. Loty odbywają się we wtorki, czwartki i niedziele. Na stronie przewoźnika https://www.easyjet.com/pl można sprawdzić kalendarz najniższych cen i znaleźć dogodny dla siebie termin. Bilety na majówkę da się upolować już za 130 zł w dwie strony.

Autobus z Francji, Belgii, Holandii, Niemiec do Luksemburga

Niewiele jest tak atrakcyjnie położonych państw jak Luksemburg. Większość osób, które odwiedza Wielkie Księstwo Luksemburga chętnie wykorzystuje fakt, że otaczają je Francja, Belgia i Niemcy. Niedaleko znajduje się jeszcze Holandia, co jest innym, dodatkowym atutem. Jeśli jesteś akurat w którymś z tych krajów i masz blisko do granicy z Luksemburgiem, to możesz skorzystać z siatki połączeń niemieckiego giganta przewozów autokarowych Flixbus. Autobusy jeżdżą kilka razy dziennie, a dokładne godziny i ceny sprawdzisz na stronie firmy https://www.flixbus.pl/.  Podane poniżej ceny wyszukałam 24.11.2018r.

Przejazd Holandia – Luksemburg

Za około 10 euro dostaniesz się do Luksemburga w 3 godziny z Maastricht.

Za około 15 euro dostaniesz się do Luksemburga w 4 godziny z Eindhoven, do którego lata Wizz Air i Ryanair z większości dużych miast w Polsce.

Przejazd Francja – Luksemburg

Płacąc około 4,5 euro dostaniesz się do Luksemburga w 2,5 godziny z Nancy.

Za tyle samo, czyli 4,5 euro dostaniesz się do Luksemburga w 1 godzinę z Metz.

Wydając około 18 euro dostaniesz się do Luksemburga w 5 godzin z Paryża.

Za około 12 euro dostaniesz się do Luksemburga w 3 godziny ze Strasburga.

Przejazd Belgia – Luksemburg

Za około 9 euro dostaniesz się do Luksemburga w 2 godziny z Liege.

Za około 10 euro dostaniesz się do Luksemburga w 3 godziny z Brukseli.

Przejazd Niemcy – Luksemburg

To opcja, z której ja skorzystałam. Nie ma bezpośredniego połączenia do Luksemburga z Bonn, w którym chwilowo mieszkam, dlatego pojechałam najpierw to Trewiru (niem. Trier). Trewir jest uznawany za najstarsze miasto w Niemczech, wg legendy starsze od Rzymu o nawet 1300 lat. Przejazd z Trewiru trwa około godziny, a bilet kosztuje 9 euro.

Autem z Polski do Luksemburga

Mam już kilka eurotripów za sobą, dlatego uważam, że to fantastyczny pomysł na poznanie różnych zakątków Europy w stosunkowo krótkim czasie. Luksemburg jest oddalony od Warszawy o około 1300 km, więc szacowany czas przejazdu wynosi 12 godzin. Bliżej będzie z Wrocławia, bo do pokonania zostanie wtedy 950 km. Po drodze można zahaczyć o Berlin, Lipsk, Drezno, Hanower, Kolonię i wiele innych niemieckich miast. Poza samym Luksemburgiem, można też zjeździć niewielką Belgię, Holandię i liznąć trochę Francji. Warto wiedzieć, że najtańsze paliwo w całym regionie kupi się właśnie w Luksemburgu, dlatego śmiało można zalać tam pełny bak.

Jeśli wybierasz się do Amsterdamu, to przeczytaj te teksty:

Amsterdam: Rijksmuseum czy Muzeum Vincenta Van Gogha?

Aktualne ceny w Amsterdamie i praktyczne rady

16 komentarzy

 1. Super! Uwielbiam takie konkretne posty, wszystko jasne i czytelne 🙂 Póki co nie mam w planach Luksemburga, ale kiedyś być może tam dotrę 🙂

  • globfoterka Odpowiedz

   Taki był zamysł :). No, chciałam jeszcze pokazać, że warto rozważyć wybranie się w tamte strony :P.

 2. Tego własnie szukałam! Dzięki za ten post. Wszystko jasno i przejrzyście 🙂 Dzięki Tobie oszczędziłam wiele czasu szukając informacji. Pozdrawiam

  • globfoterka Odpowiedz

   Niekoniecznie :). Luksemburg pomimo swojego bogactwa jest tańszy niż sąsiednie kraje.

 3. Dobrze, że do Luksemburga nie jest tak trudno się dostac i na dodatek po taniości 🙂 A muszę pojechać, bo przez to, że Luksemburg jest taki mały to niechcący go zdrapałam na mapie zdrapce i teraz nie mam wyjścia 😀

 4. WOW, swietny poradnik. Wiele osob mysli ze taki wypad to kosztuje miliony, a prawda jest calkowicie inna

Napisz komentarz