Przyznaję się otwarcie ­­­­- uwielbiam jarmarki, niezależnie od pory roku. Choć nie da się ukryć, że te świąteczne są szczególnie klimatyczne i urokliwe. Rozświetlony lampeczkami wieczór, zapach grzanego wina, gigantyczna choinka, pierniczki i wszelkie bożonarodzeniowe ozdoby zawsze pozytywnie wpływały na moje samopoczucie. Dlatego planując zimowy wypad do Estonii miałam na względzie jarmark świąteczny w Tallinnie. Bardzo chciałam go zobaczyć. Udało się! ?

Kiedy trwa jarmark świąteczny w Tallinnie?

Główny jarmark świąteczny w Tallinnie trwa tegorocznej zimy od 17.11.2017 do 06.01.2018 i jest otwarty codziennie w godzinach 10:00-20:00. Gorące napoje serwuje się do 23:00. Na każdy weekend przygotowano ponadto specjalny program świąteczny, który jest prezentowany w piątki od 17:00 do 19:00, a w soboty i niedziele od 12:00 do 14:00.

Gdzie dokładnie odbywa się jarmark świąteczny w Tallinnie?

Talliński jarmark ulokowano w samym centrum miasta, a dokładnie na Raekoja plats (plac Ratuszowy). Plac Ratuszowy wydaje się być wręcz stworzony do umieszczenia na nim świątecznych, drewnianych budek, które świetnie komponują się z zabytkową architekturą. Można nawet powiedzieć, że dodają w pewien sposób uroku okalającym je kolorowym budynkom. Tuż przy samym jarmarku znajduje się kultowa już średniowieczna karczma III Draakon, którą koniecznie trzeba odwiedzić i spróbować zupy z łosia. Nasza podróż do Estonii przypadła akurat na siarczyste i panujące w całej Europie mrozy, stąd po stosunkowo krótkim czasie byliśmy zmuszeni gdzieś pójść i ogrzać się. Do III Drakoon i tak planowaliśmy się wybrać, więc skorzystaliśmy z okazji i ustawiliśmy się w długiej kolejce do lokalu. Jako że jarmark znajduje się w samiutkim centrum Tallinna, blisko stąd do głównych atrakcji, sklepów z pamiątkami i barów. Warto się poszwendać po mieście, bo stolica Estonii wygląda naprawdę klimatycznie późnym, zimowym wieczorem.

Tradycja jarmarku świątecznego w Tallinnie

Wygląd tallińskiego jarmarku świątecznego każdego roku nieco się różni. Tegorocznej zimy postanowiono na przykład wymienić wszystkie światełka, których łączna liczba wyniosła 40 000! Do dekoracji sceny użyto 600 gwiazd bożonarodzeniowych. Ten wyjątkowy rozmach jest związany z chęcią uczczenia 575 rocznicy pojawienia się w centrum Tallinna pierwszej świątecznej choinki. To właśnie tu, w 1441 roku, prawdopodobnie po raz pierwszy na świecie postawiono współczesny symbol świąt Bożego Narodzenia!

Co można kupić na jarmarku świątecznym w Tallinnie?

Przede wszystkim glögg, czyli wywodzący się ze Szwecji rodzaj grzanego wina. Nie liczyłam ile dokładnie budek oferuje sprzedaż ciepłych napojów, ale to była jakaś jedna czwarta wszystkich stoisk. Sporo jak na tak mały jarmark świąteczny. Oprócz tego można kupić wełniane koce, skarpety, rękawiczki, czy czapki. Praktyczny prezent dla kogoś, kto nie przygotował się na spacery przy -20 stopniach na termometrze ?. Ciekawym produktem i świetną, choć trochę kosztowną pamiątką jest tradycyjny, estoński sweter. Wszystkie jakie widziałam miały w dodatku uroczy, świąteczny wzór ?. Na kilku stoiskach można było też nabyć pamiątki, choć ich cena w stosunku do tych w zwykłych, nie leżących w centrum sklepikach, znacząco się różniła. Ja byłam trochę rozczarowana dostępnym wyborem. Wydaje mi się, że przykładowo krakowski jarmark jest bardziej zróżnicowany.

Atrakcje na jarmarku świątecznym w Tallinnie

Zazwyczaj sam jarmark jest wystarczającą atrakcją, ale władze miasta robią wszystko, żeby ściągnąć do siebie więcej turystów i zapewnić im odpowiednią rozrywkę. Naprzeciwko jarmarku świątecznego w Tallinnie umieszczono dużą scenę, na której odbywają się różne koncerty. Publika jest dość liczna, ale przedstawienia można też obserwować na dużych telebimach. W tym sezonie wystąpi około 1700 artystów! Pełny program można zobaczyć tutaj: http://www.christmasmarket.ee/kava/ Obok sceny znajduje się mała chatka, w której święty Mikołaj każdego dnia od 12:00 do 19:00 przyjmuje odwiedzające go dzieci. Najpiękniej czytające mu wiersze pociechy zostają wynagrodzone prezentami. Na terenie jarmarku stoi też karuzela i świąteczna ciuchcia, która wozi pasażerów po mieście.

Comments

comments

1 Komentarze

Napisz komentarz