Stolica Estonii – Tallinn –  liczy sobie ok. 440 tys. mieszkańców, co stanowi 1/3 populacji całego kraju. Miasto ze względu na swoje nadbałtyckie położenie, ma silne tradycje kupieckie i było członkiem Hanzy – historycznego związku miast handlowych. Widać to do dziś w bogatej architekturze średniowiecznego, pokrytego czerwoną dachówką i poprzecinanego licznymi wąskimi uliczkami starego miasta. Właśnie w nim skupiają się najcenniejsze i najchętniej odwiedzane zabytki Tallinna.

Mury miejskie i Plac Ratuszowy

Historyczną część Tallinna okalają mury miejskie, na które można wejść za drobną opłatą, by spojrzeć na centrum z wysokości. Najsłynniejszą częścią murów jest brama Viru i składające się na nią dwie bliźniacze wieże. Skręcając za bramą w prawo dojdziemy do pasażu św. Katarzyny – jednej z najbardziej charakterystycznych uliczek w Tallinnie. Przechodząc przez pasaż znajdujący się pomiędzy historycznymi murami można się poczuć jak w innej epoce.

Wiodący przez bramę Viru deptak prowadzi prosto do serca miasta, którym jest Plac Ratuszowy (Raekoja plats). Jak sama nazwa wskazuje, przy placu znajduje się budynek ratusza z XIII wieku. Tallinn może się poszczycić ostatnią zachowaną gotycką siedzibą władz miejskich w północnej Europie.

Mieliśmy spore szczęście, ponieważ udało nam się trafić na ostatni dzień magicznego i kolorowego jarmarku świątecznego. Jego centralnym punktem jest wielka choinka, którą stawia się tam od 1441 roku! Więcej o tallińskim jarmarku przeczytacie w osobnym tekście.

Mając nieco więcej czasu, warto dać się na chwilę zgubić w otaczających Plac Ratuszowy ulicach i uliczkach. Polecamy przejście wzdłuż ulicy Pikk – czyli po polsku ulicy Długiej. Znajduje się przy niej wiele pięknych kamienic z tradycyjnymi, estońskimi drzwiami oraz niezliczone kawiarnie i restauracje.

Wzgórze Toompea

Kierując się z placu na zachód, wejdziemy na wzgórze Toompea, na którym znajduje się kilka wartych zwiedzenia obiektów. Są to m.in. zamek Toompea, który jest dziś siedzibą liczącego 101 reprezentantów estońskiego parlamentu oraz prawosławny sobór św. Aleksandra Newskiego zwieńczony pięcioma czarnymi kopułami. Sobór jest główną świątynią rosyjskojęzycznych wyznawców prawosławia zamieszkujących Estonię.

Innym budynkiem sakralnym godnym wspomnienia jest świadczący o skandynawskich wpływach w Estonii, protestancki kościół pod wezwaniem króla Norwegii św. Olafa.  Świątynię wyróżnia górującą nad miastem, ponad 120-metrowa wieża, która czyniła z niej swego czasu najwyższy budynek w Europie.

Będąc na wzgórzu trzeba koniecznie zajść do punktów widokowych, z których rozpościerają się m.in. takie widoki.

Pierwsze zdjęcie zostało zrobione z punktu widokowego o nazwie Kohtutotsa, który znajduje znajduje się tu. Z kolei drugie zdjęcie pochodzi z punktu Patkuli, który znajdziecie tu.

Tallinn poza centrum – Pałac Kadriorg

Bodaj najciekawszym zabytkiem Tallinna mieszczącym się poza starym miastem jest wzniesiony w pierwszej połowie XVII wieku, barokowy pałac Kadriorg. Został on ufundowany przez cara Rosji Piotra I Wielkiego dla swej drugiej żony Katarzyny I. Wewnątrz pałacu mieści się dziś muzeum sztuki oraz kawiarnie. Na kompleks pałacowy oprócz głównego gmachu składają się spory park oraz ogrody. Niestety, ponieważ wizytowaliśmy Tallinn w styczniu, nie mieliśmy szansy ujrzeć ich w pełnej okazałości. Niemniej Kadriorg jest przez cały rok jednym z głównych celów spacerowych mieszkańców stolicy Estonii, stanowiąc zieloną enklawę w mieście.

Z Kadriorgu można się udać prosto na wybrzeże, by zaczerpnąć bryzy z Zatoki Fińskiej. Wybierając się w tym kierunku można przejść obok pomnika upamiętniającego zatonięcie rosyjskiego okrętu wojennego Rusałka. Został on pochłonięty przez wody Bałtyku w 1893 roku, zabierając ze sobą życia 177 członków załogi.

Tekst: Jacek, zdjęcia: Emilka.

____________________________________________________________________________________________________

Ten wpis jest częścią serii tekstów o Estonii. Już teraz możecie przeczytać o ciekawostkach dotyczących tego kraju oraz jarmarku świątecznym w Tallinnie. Wkrótce dowiecie się od nas m.in. gdzie dobrze zjeść w stolicy Estonii.

Estonia – kraj który może Cię zaskoczyć

Jarmark świąteczny w Tallinnie

Comments

comments

3 komentarze

Napisz komentarz