Nie wiem czy wiedzieliście, ale Tanzania ma powierzchnię trzy razy większą od Polski! Zdecydowanie nie jest to kraj, który można objechać wzdłuż i wszerz w ciągu tygodnia. Większość podróżujących do Tanzanii decyduje się na safari w północnych parkach narodowych, udając się następnie na błogi odpoczynek na Zanzibarze. Najszybszym, najwygodniejszym, ale jednocześnie najdroższym środkiem transportu w tym kraju będzie więc niewątpliwie samolot. Zobaczcie jak ogólnie wygląda transport na Zanzibarze i w Tanzanii

Jak dostać się z Dar es Salaam do Aruszy?

Pierwsza opcja: Samolot Dar es Salaam – Arusza

Kupując bilety lotnicze z odpowiednim wyprzedzeniem, albo wręcz przeciwnie – na ostatnią chwilę (bardzo niespotykana praktyka) – można trafić na całkiem znośne ceny. Jeśli Wasz lot (jak większości podróżujących) jest do Dar es Salaam, to od Aruszy, która jest bazą wypadową na safari dzieli Was około 650 km. Bezpośredni lot potrwa 1:10 h. Sprawdzony z dnia na dzień bilet największymi liniami lotniczymi w Tanzanii Precision Air na tej trasie kosztuje w promocji z podatkami około 490 zł. Ceny sprawdzicie na stronie: https://www.precisionairtz.com/ Dla przykładu inna linia lotnicza, którą mieliśmy okazję przetestować, oferuje przelot na tej samej trasie za 60$ (około 225 zł). Bilety sprawdzałam w chwili pisania tego tekstu na dwa dni przed wylotem. Lot trwa 2 godziny. Ceny możecie sprawdzić bezpośrednio na stronie: http://www.flightlink.co.tz/ Zwróćcie uwagę, że dla obywateli Tanzanii cena jest inna niż dla turystów zza granicy ?.

Druga opcja: Autobus Dar es Salaam – Arusza

Jeśli nie możecie pozwolić sobie na wydatek związany z pokonaniem tego odcinka samolotem, to zawsze możecie wybrać podróż drogą lądową. Autobus jedzie co prawda około 13 godzin (w zależności od korków w Dar es Salaam), ale komfort jazdy jest więcej niż dobry. W cenę biletu (około 60 zł) wliczone są np. przekąski i zimne napoje. W tle, na ekranach lecą tanzańskie filmy, albo lokalna muzyka. Po kilku godzinach takiej dawki sztuki, dojdziecie do wniosku, że każda piosenka brzmi, a nawet teledysk ma taki sam ?. W trakcie podróży przewidziana jest jedna, długa przerwa, w trakcie której można zjeść z lokalsami miejscowe specjały. Choć ja wcinałam tylko pączki… Niewątpliwą zaletą jazdy autobusem przez Tanzanię jest możliwość obserwowania przez okno zmieniających się krajobrazów. Dzięki temu udało nam się nawet zobaczyć ośnieżony, najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro! Stan głównych nawierzchni jest przyzwoity, a sama droga przypomina coś w rodzaju afrykańskiej autostrady. Realnie patrząc traci się jeden, cenny dzień, ale jest to pewien kompromis między kosztami, a czasem.

Jak dostać się z Aruszy na Zanzibar?

Z Aruszy można bezpośrednio polecieć tanzańskimi liniami lotniczymi do Zanzibar City. Flightlink oferuję cenę 200$ (740 zł) za godzinny lot. Precision Air z kolei podaję kwotę 585 zł. Bilety sprawdziłam z dnia na dzień. Można też oczywiście wrócić do Dar Es Salaam autobusem, skąd jest już blisko na rajską wyspę.

Jak dostać się z Dar es Salaam na Zanzibar?

Pierwsza opcja: Samolot Dar es Salaam – Zanzibar

Bilet lotniczy w jedną stronę na tej trasie kosztuje 30$ (około 110 zł) liniami Fligthlink, a cała podróż trwa zaledwie 20-25 minut. Precision Air oferuję cenę około 145 zł. Bilety można kupić online, jeszcze będąc w Polsce. Decydując się na lot na tym odcinku zyskuje się przepiękny widok na rozrzucone w Oceanie Indyjskim wysepki. Można też zaoszczędzić czas, bo pomimo że na lotnisku powinno się być odpowiednio wcześniej, to jeśli będą wolne miejsca we wcześniejszym samolocie, to pracownicy skierują Was na inny kurs. Sam bilet lotniczy jest o tyle śmieszny, że wypisuje się go ręcznie. Na żadnym innym lotnisku nie spotkałam się z czymś takim.

Druga opcja: Prom Dar es Salaam – Zanzibar

Bilet na prom jest w podobnej cenie co bilet lotniczy, ale podróż trwa około dwóch godzin, albo i dłużej. Obecnie cena za bilet w klasie ekonomicznej wynosi 35$ (w jedną stronę). Rezerwacji można dokonać na stronie https://www.azammarine.com/, aczkolwiek same bilety trzeba kupić i odebrać w kasie w porcie 24 godziny przed rejsem. Oznacza to konieczność dwukrotnego udania się do portu, który znajduje się blisko ścisłego centrum Dar es Salaam. Jeżeli nocujecie w innej części miasta, może to być większy kłopot.

Na podanej wcześniej stronie znajduje się też aktualny rozkład rejsów – statek odpływa cztery razy dziennie z wyjątkiem piątku, w którym są dwa dodatkowe rejsy. Ponoć przy odrobinie szczęścia podczas podróży można zobaczyć delfiny ?.

Jak poruszać się po Zanzibarze?

Na Zanzibarze, jak na większości wysp, najlepiej jest wynająć auto. Koszt nie jest zbyt wysoki, bo w granicach 90 zł za dzień. Dzięki temu można komfortowo jeździć po całym Zanzibarze i zaglądać do sąsiednich wiosek. Więcej o wynajmie samochodu pisaliśmy we wpisie Wynajem auta na Zanzibarze – praktyczne porady i koszty  Duża część turystów porusza się też taksówkami, nawet na dłuższych dystanstach.

Tanzańska komunikacja zbiorowa, która najbardziej rozpowszechniona jest właśnie na Zanzibarze nazywa się dala-dala. Dala-dala to busiki lub samochody z przysłowiową „paką” pokrytą prowizorycznym dachem i zamontowanymi ławeczkami. My tylko raz mieliśmy okazję skorzystać z tej formy transportu, kiedy jechaliśmy na farmę przypraw. Towarzyszyła nam wtedy kobieta z którą później odbywała się lekcja gotowania. Gdyby nie ona, to na pewno nie wiedzielibyśmy kiedy, komu i przede wszystkim ile zapłacić, bo jak się pewnie domyślacie cennika, ani jednorazowych biletów tam nie było. Z tyłu ciężaróweczki wisiał zazwyczaj chłopak, który pobierał opłatę od ludzi. Miejscowi doskonale wiedzieli ile powinien kosztować ich przejazd, ale  niedoświadczeni turyści musieliby zapłacić kilka razy więcej.

Jeśli masz jakieś pytania, albo chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to napisz tutaj lub w wiadomości prywatnej na FB 🙂  https://www.facebook.com/globfoterka/

Przeczytaj też inne teksty z Zanzibaru i Tanzanii:

Tanzania i Zanzibar w dwa tygodnie – plan podróży

Lekcja gotowania na Zanzibarze – kultura na talerzu

Zanzibar i Tanzania – podróż marzeń czy wielkie rozczarowanie?

Czy Zanzibar jest bezpieczny? Bezpieczeństwo w Tanzanii

Wynajem auta na Zanzibarze – praktyczne porady

Aktualne ceny na Zanzibarze i w Tanzanii

Spice tour na Zanzibarze

Tanzania i Zanzibar na własną rękę

Ile kosztuje safari i dlaczego tak dużo?

Safari w Afryce – dla kogo, za ile, gdzie i kiedy?

It’s rough, it’s dirty but it’s an adventure! – noclegi i jedzenie na safari

Tarangire – tanzański dom słoni i baobabów

23 komentarze

 1. naturalnieandzia.pl Odpowiedz

  Bardzo interesujący wpis. Uwielbiam podróże. Będę zaglądać na bloga częściej ☺

 2. Dobre informacje dla wybierających się na Zanzibar! Co jakiś czas są też bardzo dobre oferty lotów z Europy, można się zmieścić w 1000 zł!

  • globfoterka Odpowiedz

   Zgadza się, ostatnio nawet było sporo okazji na przelot last minute z Polski :).

  • globfoterka Odpowiedz

   Może Cię zaskoczę, ale w Polsce jest obecnie cieplej niż wtedy w Tanzanii i na Zanzibarze :). W jednym miejscu ludzie nawet chodzili w kurtkach.

  • globfoterka Odpowiedz

   Czy ja wiem czy taki szok ;). Ceny całkiem znośne. Jedynie przelot z Aruszy na Zanzibar jest drogi, ale to normalne. Loty krajowe bywają drogie :).

  • globfoterka Odpowiedz

   Nigdy nie wiadomo jakie niespodzianki szykuje dla nas życie ;). A jeśli czegoś bardzo chcemy, to po prostu do tego dążymy.

 3. Takich informacji właśnie szukałam! Nie ma za wielu wpisów o podróżowaniu po Tanzanii i Zanzibarze na własną rękę a u Ciebie same praktyczne dane. Kilka lat temu podrozowaliśmy po Kenii i chociaż do Tanzanii już nie było daleko, to nie udało nam się tam dotrzeć. Tanzanię mamy więc w planach już od dłuższego czasu. Czekamy tylko na fajne oferty.?

Napisz komentarz