Zdobycie wizy do innego kraju jest zawsze mniej lub bardziej problematyczne. Wymaga od podróżujących nakładu czasu, pieniędzy i energii. Niektóre wizy można otrzymać przez internet, po inne trzeba fatygować się do najbliższej ambasady kraju, która niekoniecznie musi znajdować się w naszej ojczyźnie. Problem wizy bywa niekiedy decydującym czynnikiem w wyborze następnego kierunku podróży. Każde udogodnienie, a przede wszystkim zniesienie obowiązku posiadania wizy, budzi wśród podróżników wielką radość. Odpada jedna, bardzo istotna kwestia organizacyjna 😊.

Póki co podróż do Indochin wiąże się niestety z koniecznością posiadania wizy. Istnieje kilka sposobów na jej otrzymanie, ale dwa najczęściej stosowane to złożenie elektronicznego wniosku przez internet lub uzyskanie wizy po przylocie na lotnisko. Jako że sama potrzebowałam pomocy, przygotowałam tekst  pt. „Wiza do Wietnamu”, opisując krok po kroku jak otrzymać wizę do Wietnamu.

Jeżeli nie planujesz łączyć podróży do Wietnamu z wypadem do sąsiedniej Kambodży, albo innego państwa, to najlepszym rozwiązaniem będzie staranie się o e-wizę. Całą procedurę wykonasz za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Imigracyjnego w Hanoi korzystając z instrukcji poniżej.

Elektroniczna wiza do Wietnamu – instrukcja krok po kroku jak ją dostać

1. Przygotuj skan strony paszportu zawierającej Twoje dane (np. w formacie .jpg) oraz dobrej jakości plik ze zdjęciem Twojej twarzy, na którym patrzysz na wprost oraz bez założonych okularów. Możesz użyć skanu zdjęcia paszportowego lub nawet zrobić sobie aktualne zdjęcie smartfonem. Jeżeli podróżujesz z dziećmi poniżej 14-ego roku życia przygotuj także ich zdjęcia. Pliki nie powinny ważyć więcej niż 1 MB.

2. Wejdź na stronę: https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/web/guest/khai-thi-thuc-dien-tu/cap-thi-thuc-dien-tu

3. Zapoznaj się z opisaną tam procedurą, zaznacz kwadracik przy tekście „Confirmation of reading carefully instructions and having completed application”, a następnie kliknij „Next”.

4. Wgraj swoje zdjęcie oraz skan paszportu, klikając na przykładowe fotografie w formularzu.

5. Wypełnij wszystkie wymagane pola, które są oznaczone czerwoną gwiazdką. Upewnij się, że wszystkie dane są poprawne. Pomyłka na tym etapie może kosztować Cię koniecznością ponownego składania aplikacji. Pole na dodanie informacji o dzieciach, które z nami podróżują dotyczy tylko dzieci wpisanych do paszportów rodziców . W Polsce kilka lat temu odeszło się od tego rozwiązania i dzieciom wyrabia się własne paszporty.

6. Zaznacz kwadracik przy tekście „I assure that I have truthfully declared all relevant details.”, wpisz kod captcha oraz kliknij „Review application form”.

7. Jeżeli nie przejdziesz do następnego kroku, uzupełnij brakujące, wymagane pola.

8. Zrób print screen albo zapisz w inny sposób numer swojej rejestracji (Registration code). Kliknij OK.

9. Zjedź na dół następnej strony i kliknij „Payment”.

10. Jeszcze raz się upewnij czy dane w Twoim wniosku są poprawne i kliknij „Pay e-visa fee”.

11. Kliknij w „International credit/debit card”, wybierz swój typ karty oraz dokonaj płatności.

12. Gratulacje! Udało Ci się złożyć poprawnie wniosek. Teraz należy tylko czekać na jego rozpatrzenie. Status wniosku można sprawdzić na stronie https://evisa.xuatnhapcanh.gov.vn/en_US/tra-cuu-ho-so po wpisaniu odpowiednich danych, w tym numeru rejestracji.

Ile czeka się na wydanie elektronicznej wizy do Wietnamu?

Elektroniczna wiza jest jednokrotnego wjazdu i ma maksymalną ważność przez okres 30 dni. Koszt jej wyrobienia to 25$. Wizę przyznaje się w ciągu trzech dniach roboczych. Wystarczy ją wydrukować i pokazać na lotnisku, gdzie urzędnik podczas kontroli paszportowej wbije pieczątkę do Twojego dokumentu podróży. Pamiętaj, żeby mieć ją przy sobie, bo bagaż główny dostaje się dopiero po kontroli paszportowej! E-visa jest najtańszym sposobem na otrzymanie wizy do Wietnamu. Pozwala też zaoszczędzić czas i uniknąć czekania po wizę w kolejce na lotnisku. Trzeba jednak pamiętać, że e-visa jest ważna tylko na niektórych (głównych) lotniskach!

Moja wiza pojawiła się po dwóch dniach roboczych, aczkolwiek nie mam pewności czy dostałabym ją tak szybko, gdybym nie wysyłała zdesperowanych maili przez formularz kontaktowy… 😉. Kupiłam bilety w poniedziałek przed południem i od razu wysłałam wniosek o elektroniczną wizę. Nie wzięłam jednak pod uwagę faktu 6-godzinnej różnicy czasu, która sprawiła, że w Wietnamie urząd był już zamknięty. Kiedy status przyznania wizy nie ulegał zmianie przez dwa dni, zaczęłam się poważnie stresować. Wcześnie rano w czwartek miałam pociąg z Krakowa do Warszawy, skąd odbywał się lot. Na szczęście 15 minut po zamknięciu biura we środę na stronie pojawiła się informacja o otrzymaniu wizy. Gdybym jej nie dostała na czas, zapłaciłabym za wykonanie w trybie ekspresowym promesy, która pozwoliłaby mi wejść na pokład samolotu i uzyskać wizę po przylocie na lotnisko. Bardzo stresujące doświadczenie.

Promesa i visa on arrival

Jeżeli nie masz czasu na złożenie elektronicznego wniosku, albo planujesz w ciągu tej samej podróży kilkukrotnie wjeżdżać do Wietnamu, to powinieneś wykupić sobie promesę, która umożliwi zdobycie wizy na lotnisku, tzw. visa on arrival. Najtaniej i najlepiej jest to zrobić za pośrednictwem zagranicznych, sprawdzonych stron. Polskie agencje turystyczne również świadczą takie usługi, ale w wyższych cenach.  Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce hasło „Wiza do Wietnamu promesa” i wyskoczy Ci lista firm. Finalna kwota uzależniona jest od czasu wykonania promesy oraz tego, czy wiza będzie jednokrotnego, czy wielokrotnego wjazdu. Jeżeli sprawa jest bardzo pilna, to dokument możesz dostać w ciągu godziny, uiszczając opłatę 60$. Za promesę otrzymaną po dwóch dniach zapłacisz jednak tylko 10$ (kwoty obowiązują za wizę jednokrotnego wjazdu). Trzeba ją pokazać na lotnisku, żeby móc ubiegać się o właściwą wizę, która kosztuje 25$.  Oprócz tego, potrzebne będą również dwa zdjęcia paszportowe. Należy pamiętać, że posiadanie promesy jest niezbędne, by wejść na pokład samolotu lecącego do Wietnamu.

Ta opcja jest droższa, bardziej problematyczna i niestety czasochłonna. W zależności od ruchu na lotnisku można tuż po przylocie utknąć w długiej kolejce. Mimo wszystko pozostaje się cieszyć, że wiza do Wietnamu jest możliwa do uzyskania także na miejscu, już po dotarciu do kraju.

UWAGA: Zawsze przed podróżą należy sprawdzić aktualne informacje dotyczące wjazdu i pobytu w kraju na oficjalniej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Inne teksty z Wietnamu:

Egzotyczna podróż za pół darmo – jak upolować tanie bilety do raju?

Ceny w Wietnamie w 2018 roku + podsumowanie samodzielnej podróży

Transport w Wietnamie – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czy Wietnam jest bezpieczny? Bezpieczeństwo w Wietnamie

Białe wydmy w Mui Ne – odkrywając Wietnam Południowy

 

54 komentarze

 1. Ja na e-vise czekałem 23 godziny 😉 zdjęcia paszportu robilem telefonem 😉 także łatwo i szybko. Trzeba później pamiętać ze nie wszystkie przejścia graniczne obsługują e-vise. Miałem mały problem później z wydostaniem się z Wietnamu drogą lądową 😆😂 Pozdrawiam. Bardzo pożyteczny post!!!

  • globfoterka Odpowiedz

   Przeczytałam na jakimś forum, że ktoś dostał e-wizę po jednym dniu i też ogromnie na to liczyłam :P. Niestety musiałam wysłać kilka dodatkowych maili i pod koniec drugiego dnia wiza się pojawiła. To prawda! Z tymi przejściami granicznymi bywają niespodzianki…
   Również pozdrawiam ciepło! 🙂

 2. Wprawdzie nie wybieram się do Wietnamu, ale bardzo pozyteczny post i szczegółwo opisany. Trzymaj tak dalej

 3. Na pewno w ciągu najbliższych kilku lat nie wybiorę się do Wietmanu, ale dobrze wiedzieć, że można zrobić wizę online! 😀 Koszty nie są duże, spodziewałam się większych kwot 🙂 Przydatny wpis, podoba mi się – jest prosto i na temat 🙂

 4. bardzo czytelna instrukcja i fajnie że taki wpis powstał. Z pewnością wielu osobom pomoże

 5. Bardzo pożyteczny tekst! Muszę przyznać, że nie wiedziałem o sposobie zdobycia visy przez internet, aczkolwiek żyjemy w XXI wieku, więc nie powinno mnie to dziwić. Szkoda, że ta amerykańskie nie jest aż tak prosta do zdobycia.

 6. Podoba mi się to wszystko, bo jest tak prosto opisane. Kto wie, może akurat mi się kiedyś to przyda 🙂

 7. Hihi, pewnie też bym się tak niecierpliwiła i stresowała, jak Ty 😉 Mój brat ostatnio był w Wietnamie, zapytam, jak on to wszystko robił 😉

 8. Niestety w najbliższym czasie raczej nie wybiorę się do Wietnamu, czy w ogóle Indochin. Rzadko bywam zagranicą, a jeśli już to w Europie, więc przywykłam do luksusu jakim jest podróżowanie z dowodem osobistym. Świetnie, że przygotowałaś taką instrukcję obsługi, z pewnością przyda się tym, którzy planują podróż w tamte strony niebawem, a jeszcze bardziej takim laikom jak ja 😉

 9. Pomocny post dla wybierających się do Wietnamu. W ogóle wnioskowanie o wizy online to naprawdę wygoda 🙂 Fajnie jakby taki system wprowadziło więcej krajów do których są wymagane wizy.

 10. Właśnie piszę wniosek i mam jeden problem- z polem, w którym podaje się adres pobytu. Na chwilę obecną wiem, gdzie spędzę pierwszą noc (w HCMC) i dwie kolejne (w Hanoi), ale potem to czas pokaże… Myślisz, że jeśli wpiszę tylko pierwszy adres to wystarczy? Jak to wyglądało u ciebie?

 11. Natalia Skóra Odpowiedz

  Nie wybieram się póki co w tamte rejony, ale dla kogoś, kto ma to w planach wpis na pewno będzie bardzo pomocny 😉

 12. Pamiętam jak załatwiałam rok temu wizę do Stanów. To była jakaś masakra! I jeszcze na dodatek zgubili mój paszport i miałam dodatkowe przygody. Finalnie wszystko skończyło się dobrze 🙂

  • globfoterka Odpowiedz

   Dlatego właśnie cały czas odkładam na później wyrobienie wizy do Stanów. Dobrze, że wszystko się rozwiązało :).

 13. Hej,

  pytanie za 100 punktów. Czy e-visa wystarczy mi w wypadku gdy przylatuje do Ho Chi Minh ; wyjeżdzam po dniu do Kambodży i wracam do Hanoi po 7 dniach? Nie przekraczam tu 30 dni, ale opuszczam Witnam na tydzień.

  Jeżeli nie to co zrobić? E-vise i promese?

  • globfoterka Odpowiedz

   Hej!

   E-visa obejmuje tylko wizę jednokrotnego wjazdu, więc jeśli opuszczasz kraj i wracasz do niego za jakiś czas, to potrzebujesz wizy dwukrotnego wjazdu. W takim przypadku najlepiej jest zrobić promesę przez internet, np. na portalu, który podałam w tekście i na lotnisku dostaniesz wizę dwukrotnego wjazdu.

 14. Cześć.
  Wybieram się do Wietnamu na zorganizowaną wycieczkę z Itaką. Na ich stronie jest napisane, że opłata wizowa i promesa kosztują 55 dolarów. Wiesz może czy będzie akceptowana e-wiza zakupiona przeze mnie czy może przy wycieczce tego typu jest przymus zakupu wizy poprzez Itakę? Wiem, że taką informację mogę uzyskać telefonicznie ale dodzwonienie się na infolinię wymaga baaaardzo dużo czasu 🙂

  Pozdrawiam.

  • globfoterka Odpowiedz

   Hej!

   Ja wykupiłam lot w Rainbow, a tak poza tym podróżowałam samodzielnie, więc niestety nie mogę udzielić Ci 100% pewnej odpowiedzi. Podejrzewam jednak, że decydując się na zorganizowaną wycieczkę, trzeba dostosować się do wymogów, również w kwestii wizy. Wtedy cała grupa na lotnisku czeka w jednym miejscu i wychodzi mniej więcej w tym samym czasie. Wykupując e-wizę trzeba byłoby się odłączyć od reszty i ustawić w innej kolejce. Najlepiej jednak będzie skontaktować się z Itaką, powinni odpowiedzieć na formularz :).

   Pozdrawiam,
   Emilka

 15. Cześć 🙂

  Moja mała uwaga do instrukcji, w części gdzie można wpisać dzieci poniżej 14 roku życia mowa jest o dzieciach WPISANYCH do paszportu. W polskich paszportach obecnie nie ma takiej opcji jak dopisywanki do paszportu małoletnich, mój syn ma normalny dziecięcy paszport więc wygląda na to że muszę mu wyrobić osobną wizę

  Pzdr

  • globfoterka Odpowiedz

   Hej, dzięki za czujność. Oczywiście masz rację – tak jak wskazane jest w formularzu chodzi o dzieci wpisane do paszportu, co u nas nie jest już praktykowane. Zrobię aktualizację dla pełnej jasności 🙂

 16. Wspaniały wpis. Prowadził mnie (niemal)skutecznie po formularzu. Wielokrotnie do nie go zaglądałam. I nadal zaglądam, bo niestety dostałam odmowę a wyjazd już w środę…:( Źle wpisałam numer paszportu – bez liter bo się nie mieściły. Przy sprawdzeniu statusu pojawiła się informacja o odmowie z przyczyną i wniosek do edycji. Poprawiłam go (tym razem numer zmieścił się bez problemu)), status zmieniono na in processing. ale denerwuje się bo już prawie noc w Wietnamie, nie poproszono mnie o żadną dopłatę i nie wiem co dalej. Pomocy!

  • globfoterka Odpowiedz

   Kiedy zauważyłaś pomyłkę? I kiedy ją poprawiłaś? Czy status od razu zmienił się na in processing? Próbowałaś pisać do supportu? Na ich stronie jest link, ja wysyłałam do nich maile. Do środy masz jeszcze całe dwa dni pracujące, powinno się udać. Jeżeli we wtorek późnym popołudniem sytuacja się nie zmieni, zawsze będziesz mogła kupić jeszcze przez internet promesę i z nią wejść na poklad samolotu.

 17. W jakiej kolejnosci wpisywalas IMIE DRUGIEIMIE NAZIWSKO w e-visie ?

  Wpisalem tak jak wyzej i dostalem e-vise po 2 dniach, mam pdfa ale czytalem ze ludzie sie stresuja ze na jednym z obrazkow jest pierwsze nazwisko. Wiec jak mialas ?:)

  W formularzu przy fullname jest inna kolejnosc a na obrazku inna, stad pytanie.

  • globfoterka Odpowiedz

   Wpisałam w takiej samej kolejności jak Ty. Nie było żadnego problemu z tym.

 18. Cześć,
  chciałabym zapytać czy strona http://visaguru.vn/ jest sprawdzona przez Ciebie lub kogoś, kogo znasz? Ceny są bardzo niskie, wręcz wydają się podejrzane. Zależy mi na kupnie promesy wizowej: 1 Month Multiple Entries. Za dwie osoby wychodzi USD 26.
  Z góry dziękuję za odpowiedź!

  • globfoterka Odpowiedz

   Cześć!

   Ja wyrabiałam e-wizę, więc nie korzystałam osobiście z tego serwisu, ale gdybym nie dostała wizy na czas, to skorzystałabym z tej strony i kupiłabym promesę. Nie sugeruj się ceną, bo sama promesa jest tania :). Do tego trzeba i tak doliczyć koszt wizy na miejscu.

 19. Cześć. Mam pytanie czy jak aplikowalam o vise online to również potrzebuje miec ze soba zdjecia na lotnisku? Jutro wylatuje do Bangkoku, stamtąd od razu mam lot do Ho Chi Minh. Troche sie stresuje bo o vise aplikowalam 2.01 i wciąż mam status in processing..

  • globfoterka Odpowiedz

   Hej. Ja pokazałam tylko wydrukowaną e-wizę, nie potrzebowałam zdjęć.
   Teoretycznie powinnaś jutro dostać. O której godzinie aplikowałaś 02.01?

 20. wielkie dzięki za tą instrukcję 🙂 Jeśli chodzi o wizę, to pozwalają też po prostu pokazać na telefonie.

 21. Cześć, planuję podróż do Wietnamu w marcu tego roku i mam pytanie o datę jaką należy wpisać w „Intended date of entry” czy to jest data wylotu z Polski czy data przylotu do Wietnamu, wg mojego planu lotów jest to różnica 1 dnia. Nie wiem czy to ma znaczenie ale wolałabym uniknąć problemów z wylotem jeśli np wylatuję 15 marca a przylot do Wietnamu jest planowany na 16go. Przypuszczam, że przy odprawie padnie pytanie o wizę. Z góry dziękuję za informacje zwrotną.

  • globfoterka Odpowiedz

   Hej. Ja w swoim wniosku wizowym wpisałam datę przylotu do Wietnamu, a nie datę wylotu z Polski :). Wiza nie musi obowiązywać w momencie wylotu do Wietnamu, ale musi obowiązywać od momentu w którym wylądujesz w Wietnamie.

 22. Super opis, mam tylko pytanie z jakim wyprzedzeniem można aplikować o E-wize. Planuję najpierw jechać na 2 miesiące do Indonezji a potem do Wietnamu i przed wyjazdem chciałbym mieć to z głowy.
  Pozdrowienia Lech.

  • globfoterka Odpowiedz

   Na stronie nie widziałam jednoznacznej informacji, choć mnie się wydaje, że nie ma to większego znaczenia, skoro wpisuje się po prostu datę, od której wiza ma obowiązywać. Mimo wszystko skontaktowałabym się mailowo z Supportem, żeby mieć potwierdzoną odpowiedź ze źródła.

   Powodzenia!

   • W sobote zlozylem wnioski a w poniedziałek były wizy gotowe.
    Z wyprzedzeniem 4 miesięcy do wyjazdu.
    Pozdrawiam Lech

  • Cześć
   Planuje podróż do Wietnamu mam jednak pytanie:) Kupilam bilet na listopad czy wize mam wyrobic po zakupieniu biletu i bedzie ona wtedy ważna po przyjezdzie do ww. Kraju czy tuz przed wyjazdem aby bylo 30 dni ? Z gory dzieki.

   • globfoterka Odpowiedz

    Hej!

    We wniosku musisz zaznaczyć datę przyjazdu do Wietnamu i od tego momentu wiza będzie ważna. Choć ja na Twoim miejscu złożyłabym wniosek w październiku, w razie gdyby coś miało Ci wypaść i podróż miała się nie odbyć.

 23. Hej, proszę o info gdzie takie tanie bilety lotnicze do Wietnamu, ja znalazłam za 2500 zł, dzięki 🙂

 24. Cześć, czy jeśli przylatuję do Hanoi i w trakcie 15 dniowego pobytu w Wietnamie mam lot wewnętrzny hanoi – da nang, wystarczy mi e-visa czy jednak przeloty wewnętrzne będą liczyć się jako ‚kulkukrotny’ wjazd na teren wietnamu? 🙂

  • Hej! Loty wewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, odbywają się wewnątrz kraju, więc wiza cały czas obowiązuje na jego terenie :). Dopiero wyjazd z Wietnamu jest równoznaczny z koniecznością posiadania wizy wielokrotnego wjazdu.

 25. Hej,
  my mieszkamy w Warszawie a do Wietnamu wybieramy się w listopadzie, potrzebujemy wizy wielokrotnego wjazdu, czy orientujesz się czy w Ambasadzie tu na miejscu w Warszawie mogę taka wizę wyrobić czy muszę załatwiać promessę i wizę na miejscu w Wietnamie?

 26. Hej!
  Bardzo przydatny wpis za co dziękuję 🙂
  Mam tylko pytanie które mnie nurtuje. Lecę za 2 tygodnie do Wietnamu i Kambodży na 2 tyg i zastanawiam się czy ważność mojego paszportu to 195 dni od daty powrotu. Wiem że trzeba mieć minimum 180 dni od daty powrotu. A co w przypadku jak zostałabym z jakiś powodów dłużej (niezależnych ode mnie) i ważność paszportu przekroczyłaby minimum 180 dni od daty powrotu? Czy to jest tak istatone w przypadku wylotu powrotnego ?
  Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂
  Pozdrawiam

  • Hej!

   Niestety nie mam 100% pewności jak dokładnie wygląda procedura w takiej sytuacji, ale ważność paszportu jest faktycznie najbardziej sprawdzana przed wylotem z kraju, a nie powrotem. Zawsze mogłabyś skontaktować się bezpośrednio z Ambasadą i zaczerpnąć informacji u źródła.

   Pozdrowienia

Napisz komentarz