Zima w środku lata

Obok najpopularniejszego na świecie hotelu zbudowanego wyłącznie z lodu i śniegu (koniecznie zobaczcie go TUTAJ! 🙂 powstało w tym roku coś jeszcze bardziej spektakularnego. Pierwszy na świecie PERMANENTNY hotel z lodu! Icehotel 365 będzie stał okrąglutki rok oferując prawdziwie mroźne przeżycia w samym środku lata. Oprócz pełnych sztuki i luksusowych apartamentów z prywatną łazienką i sauną, do dyspozycji gości jest też lodowy bar, w którym nawet najdrobniejsze detale zostały stworzone z naturalnych surowców w postaci śniegu i lodu. W budowli umieszczono również pracownię rzeźbiarską. Hotel zasilany będzie energią słoneczną czerpaną z baterii o powierzchni 875 m2. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę, bo podczas lata słońce świeci na tej szerokości geograficznej niemal 24 godziny na dobę!

Źródło: www.icehotel.com

Ceny noclegu w Icehotel 365

Osoby pragnące spędzić noc w tym niezwykłym hotelu mogą wybrać między 9 luksusowymi apartamentami z własną łazienką i sauną oraz 11 apartamentami wypełnionymi lodową sztuką. Ceny wynajęcia pokoju w całorocznym hotelu z lodu są podobne jak w jego bardziej klasycznym, zimowym wydaniu. Niestety za tak ekstrawagancki nocleg trzeba sporo zapłacić. Ceny za pokój zaczynają się od około 2360 koron szwedzkich (około 1030 zł). Chcąc mieć do dyspozycji saunę i znacznie większy apartament z bardziej imponującym wystrojem trzeba zapłacić ponad trzy razy więcej, a konkretnie 8 tysięcy koron (3490 zł). W cenę wliczone jest śniadanie, a w przypadku droższego apartamentu dostaje się też szampan. Pomimo zabójczych kwot, chętnych wcale nie brakuje. Grudzień i luty to najpopularniejsze miesiące, w których trudno jest znaleźć jakikolwiek wolny pokój. Zdecydowanie łatwiej będzie dokonać rezerwacji na styczeń, marzec, lub kwiecień.

Jak przygotować się do noclegu w zimnie?

Mnie, pomimo że jestem urodzonym zmarzluchem nie trzeba byłoby długo namawiać na tak szalony nocleg. Wiem, że noc w temperaturze -5 stopni wcale nie musi być tragicznym przeżyciem, o ile jest się odpowiednio przygotowanym. Grunt to zaopatrzyć się w ciepłe i wykonane z dobrego materiału ubrania, w których nie będzie się pocić. Icehotel rekomenduje zabranie ze sobą wełnianej bielizny termoaktywnej, lekkiego, oddychającego polara, kilku grubych, najlepiej wełnianych skarpetek i ciepłej czapki. Brzmi strasznie, ale w rzeczywistości w zasadzie nie odczuwa się zimna. Od hotelu otrzymuje się dodatkowo mega gruby śpiwór, w którym przetrwałoby się nawet 25- stopniowe mrozy…:) Goście mogą też za darmo wypożyczyć odzież wierzchnią, tzn. gruby kombinezon, śniegowce, czapkę i rękawiczki. W takich ubraniach naprawdę trudno jest zmarznąć.

Nocleg w Icehotel 365 – informacje praktyczne

Dostęp do pokoju zyskuje się dopiero o godzinie 18:00, ponieważ wcześniej, na terenie hotelu odbywają się oprowadzane wycieczki. Czasu na nacieszenie się swoim niebanalnym apartamentem nie ma zbyt wiele, bo około 7:30 odbywa się pobudka, a o 10:00 przychodzą pierwsi turyści na oglądanie hotelu. Prywatne rzeczy gości przechowywane są zazwyczaj w budynku obok nazywanym Riverside Lobby. W przeciwieństwie do pokojów w tradycyjnym, zimowym hotelu, gdzie za drzwi służy jedynie ciemna, materiałowa zasłona (nici z lodowej miłości), apartamenty w Icehotel 365 są normalnie zamykane na klucz. Łóżka mają wykonany z lodu nagłówek i drewnianą ramę. Na to położony jest jeszcze materac, skóra renifera i poduszki. Toalety niestety NIE są wykonane z lodu. W lodowych pokojach brakuje gniazdek, więc telefon, aparat i inne sprzęty trzeba naładować odpowiednio wcześniej.

Zwiedzanie Icehotel 

Decydując się na noc w którymś z pokojów należących do Icehotelu, zyskuje się nieograniczony czasowo dostęp do całego kompleksu. Jednak nie trzeba od razu wydawać grubych tysięcy, żeby móc obejrzeć wewnątrz to nieprawdopodobne dzieło stworzone przez człowieka. Hotel organizuje oprowadzane wycieczki, podczas których przewodnik po szwedzku, lub angielsku prezentuje zarówno klasyczną, jak i permanentną wersję budowli, opowiadając przy tym najlepsze ciekawostki. Ceny oraz godziny wahają się w zależności od terminu, a dla grup są ustalane indywidualnie. Na stronie można znaleźć informację, że bilet na 30-minutowe zwiedzanie kosztuje 295 kr (130 zł) dla osoby dorosłej i 200 kr (88 zł) dla studenta/emeryta. Dzieci do lat 15 mają darmowy wstęp wchodząc razem z opiekunem.

Wycieczki w Jukkasjärvi

Icehotel oprócz nietuzinkowego noclegu oferuje jeszcze szereg innych, ciekawych aktywności. Można wykupić u nich wycieczkę na psie zaprzęgi, polowanie na zorzę polarną, jazdę skuterem śnieżnym (dowiedz się więcej o skuterach śnieżnychłowienie ryb w przeręblu, a w lecie na rafting i jazdę rowerem. Bardzo ciekawą i popularną opcją jest kurs rzeźbienia w lodzie. Idealnie równe, przeźroczyste bloki czekają na przyszłych artystów, którzy sami mogą przekonać się jak trudna jest to sztuka.

Wizyta w Icebarze

Będąc już w Icebarze, koniecznie trzeba się napić drinka ze szklanki wykonanej z lodu. Dla szybko pijącej osoby, nietypowe naczynie (zanim się rozpuści) wystarczy na 2-3 dolewki. Istnieje nawet możliwość zamówienia sobie takich szklanek do domu, czy na imprezę! Cena, jak na tak szalony pomysł nie jest tragiczna. Jedna szklanka kosztuje 25 koron szwedzkich (około 11 zł), a cały karton, w którym znajduje się 50 sztuk – 1250 koron szwedzkich (545 zł). Pojedyncze naczynie waży 300 g, jest szerokie na 6,5 cm i wysokie na 9,7 cm. Czas oczekiwania na lodowe szklanki wynosi około tygodnia na terenie Szwecji. Najmniejsze zamówienie dotyczy jednego kartonu, w cenę którego wliczone są już koszta transportu.

Icebar w Europie

Co ciekawe, lodowy bar, w którym można napić się drinka prosto ze szklanki wykonanej z tego naturalnego tworzywa ma swoje odpowiedniki także w innych miejscach. ICEBAR BY ICEHOTEL można znaleźć również w Sztokholmie i Londynie. ICEBAR LONDON jest jedynym tego typu, permanentnym barem, w Wielkiej Brytanii, w którym ściany, bar, sufit, a także szklanki wykonano z lodu pobranego z rzeki Torne. W dodatku jego wygląd i design jest zmieniany każdego roku przez ICEHOTEL. Powiew dalekiej Północy w miejskiej dżungli. 🙂

Projekt budowli z lodu

Warto też wspomnieć, że Icehotel oferuje możliwość zaprojektowania własnej budowli, czy przedmiotu i dostarczenie go we wskazane miejsce. Wystarczy zgłosić się do nich z autorskim pomysłem, a oni zaproponują cenę i zajmą się wykonaniem. Następnie przetransportują Wasze dzieło i podadzą wszelkie informacje jak należy się nim zajmować, żeby jak najdłużej stało niezniszczone. Świetne, prawda?

Żyrandole wiszące w korytarzach składają się z co najmniej 1000 ręcznie i misternie rzeźbionych w lodzie kryształków.

Jak dostać się do Icehotelu?

Cały kompleks hotelowy leży 200 km za kołem podbiegunowym, w miejscowości Jukkasjärvi. Chcąc odwiedzić Icehotel 365, najlepiej jest dostać się najpierw do Kiruny, skąd istnieje możliwość zamówienia transferu obsługiwanego przez ICEHOTEL w wysokości 250 kr za osobę (110 zł). Transfer z lotniska kosztuje 165 kr za osobę (72 zł) i zajmuje raptem 15 minut. Do Kiruny bardzo często pojawiają się promocję lotnicze na stronie www.norwegian.com Lot ze Sztokholmu trwa 1,5 godziny.

Przeczytaj też tekst o tradycyjnej, corocznej wersji Icehotel:

Z wizytą w Icehotelu – lodowym dziele sztuki

Comments

comments

1 Komentarze

Napisz komentarz