W czasach gdy wojaże są praktycznie niemożliwe, szukamy sposobów na poznawanie świata z domu. Kopalnią wyjątkowych i oryginalnych treści są kanały podróżnicze na YouTube. Dlatego postanowiłem podzielić się listą 5 kanałów, które mają „to coś”, co sprawia, że do nich wracam.

Przyznam, że nie jestem youtube’owym maniakiem, który subskrybuje setki kanałów i z wypiekami na twarzy oczekuje nowych filmów swoich idoli. Prędzej opisałbym się jako włóczęgę, który od czasu do czasu da się wciągnąć w to, co akurat podpowie algorytm platformy – a czasami są to rzeczy zadziwiające…

W ten sposób natrafiłem na 5 podróżniczych lub około-podróżniczych kanałów, z których każdy wyróżnia się na inny sposób. Wszystkie z nich są po angielsku, więc ich oglądanie można połączyć ze szlifowaniem języka. Najlepiej włączyć do tego opcję napisów. Jest to jeden z najlepszych sposobów na uczenie się wymowy i rozumienia „żywego języka”. Niezwykle pożyteczna rozrywka! Jeżeli ten wątek Was interesuje szerzej, to zerknijcie do tekstu Emilki pt. Nauka języka obcego – 11 sprawdzonych sposobów.

Zaczynamy odliczanie w kolejności losowej.

 1. Bald and bankrupt

Autorem tego kanału jest Brytyjczyk Benjamin Rich, znany również jako Mr. Bald. Źródło tego przydomku jest w tym wypadku najbardziej oczywiste z możliwych. Facet jest łysy jak kolano. Głównym obiektem zainteresowań Benjamina są kraje postsowieckie oraz Indie – posługuje się on zarówno językiem rosyjskim, jak i hindi. Nie waha się jednak kierować także do innych zakątków świata, jak Boliwia, czy ostatnio Kuba.

Jedno jest pewne: Mr. Bald spotyka takich ludzi i odwiedza takie miejsca, o których w życiu byście nawet nie pomyśleli, by do nich pojechać i których nikt inny Wam nie pokaże. Piękne zabytki, cuda natury, świetne restauracje – tego nie uświadczycie na jego kanale. Zobaczycie za to odizolowane wioski, i szemrane dzielnice podupadających miast oraz ich zwykłych mieszkańców.

Otwartość Benjamina do ludzi, jego humor oraz pozorna bezsensowność i przypadkowość celów jego podróży wrzucają go często na intrygujące przygody i spotkania. Na przykład w czarnobylskiej strefie wykluczenia na Białorusi.

 1. Karl Rock

Karl Rock jest Nowozelandczykiem, który mieszka w Indiach. Z jego filmów można dowiedzieć się wielu praktycznych informacji o bezpiecznym podróżowaniu po tym kraju. Pokazuje mnóstwo wyjątkowych miejsc i zakątków, które nie widnieją na liście top atrakcji na TripAdvisorze. Karl stara się również przybliżać aktualną sytuację w kraju i miejscowe życie.

Jednak chyba największą misją Karla jest demaskowanie przeróżnych sztuczek i oszustw, na które narażeni są turyści w Indiach. Sądzi, że naciągacze wyrządzają wielką krzywdę reputacji Indii. Należy więc ich zwalczać, a bronią Karla jest YouTube.

Jeżeli planujecie podróż do Indii to materiały Karla Rocka będą dla was super pomocne. Nie dacie się na przykład nabrać na uliczną sztuczkę z użyciem… psiej kupy ?

 1. Honest Guide

Teraz czas na bardziej swojskie klimaty, a konkretnie czeskie. Janek i Honza to mieszkańcy Pragi, którzy pokazują jak w najlepszy sposób zwiedzać stolicę naszych południowych sąsiadów. Doradzą nie tylko, gdzie wymienić pieniądze czy wyskoczyć na słynne czeskie piwo, ale pokażą też, jakich pułapek turystycznych unikać.

I tu się zaczyna ciekawiej ?. Pod względem walki z oszustami, Janek i Honza to czescy odpowiednicy Karla Rocka. Na temat swojej batalii z nieuczciwymi praskimi taksówkarzami i kantorami nakręcili całe serie wciągających reportaży śledczych.

Doprowadzili nawet przy aktywnym udziale swoich widzów do zamknięcia jednej z podstępnych sieci kantorów.

 1. Geography Now

Ten kanał jest największy i najbardziej popularny z listy. Ideą Geography Now są około 20-minutowe filmy z informacjami i ciekawostkami o wszystkich państwach świata. Wszystko to w wyjątkowo udanej humorystycznie konwencji ?. Twórcy przyjęli kolejność alfabetyczną i w momencie publikacji tego tekstu następnym na liście krajem jest San Marino.

Jako że od dziecka fascynowały mnie atlasy, mapy i flagi, ekipa Geography Now od razu zyskała moją sympatię. Najbardziej wciągają mnie filmy o małych państwach, które nieraz skrywają zaskakująco ciekawe historie, kulturę i miejsca. Może dzięki tym filmom na Waszą listę podróżniczych kierunków trafi zupełnie nieoczekiwany kraj?

Zerknijcie jak w Geography Now pokazano Polskę.

 1. PPPeter

I znów zaglądamy za naszą południową granicę, ale tym razem na Słowację. Peter to Słowak, który zaczynał od komediowych filmików, a z czasem wplótł w swoje materiały podróże.

Kanał polecam szczególnie osobom mającym sentyment do Afryki. Znajdziecie na nim 40 odcinków vloga z podróży Petera głównie po centralnej i zachodniej części Czarnego Lądu. Znoje i absurdy napotkane podczas afrykańskiej przygody, Peter podsypuje solidną dawką sarkastycznego humoru. Na jego kanale obejrzycie m.in. jak w Beninie przekupił policjanta ogromnymi ślimakami, oraz czy udało mu się przebiec całą Gambię z północy na południe w trzy godziny.

Peter ostatnio wraca do tematów komediowych i w najnowszej serii odwiedza najgorzej i najlepiej oceniane hotele i restauracje w naszej części Europy, poddając gospodarzy różnym próbom. Tak się składa, że kura (tak, kura) ostatnio wybrała Polskę jako następny kraj do sprawdzenia i Peter zagościł w dwóch skrajnie ocenianych warszawskich miejscach noclegowych.

To teraz czekam na inspiracje od Was :). Dzielcie się w komentarzach swoimi odkryciami. Niekoniecznie muszą to być kanały podróżnicze na YouTube. Ciekaw jestem czy macie też np. swoje ulubione podcasty.

Jacek

6 komentarzy

 1. Zdecydowanie ciekawa lista ciekawych kanałów podróżniczych. Znam ostatnie dwa – PPPETER I Geography Now. Od siebie mogę polecić Vlog Casha.

 2. Ja tak mało youtuba oglądam, że nie znam ani jednego z tych kanałów. Ale teraz, kiedy samemu nie można nigdzie pojechać chętnie sobie pooglądam filmy z różnych części świata 🙂

 3. Świetna propozycja! Kocham podróże i może te kanały podsuną mi pomysł na ciekawą podróż na czasy po tej całej obecnej histerii. Będzie na co się cieszyć!

  • Ja też nie śledzę żadnych kanałów podróżniczych, ale uważam, że materiały wideo to nieoceniona pomoc w nauce i szlifowaniu języka obcego ;).
   Emilka

Napisz komentarz