Islandia podobnie jak reszta skandynawskich sióstr jest zabójczo piękna i… droga. Ceny w Islandii bywają zatrważające i stają się niejednokrotnie powodem rozpaczy, zwłaszcza dla niskobudżetowego podróżnika… 😉 Choć na miejscu dość szybko okazuje się, że podróż na wyspę lodu i ognia jest warta każdej złotówki, nadal istnieje obawa, że cudowny wyjazd skończy się dotkliwym bankructwem. Będąc na Islandii trzeba sobie odmawiać niemal wszystkiego i stale kontrolować budżet jeśli chce się zorganizować wycieczkę w przyzwoitej cenie. Najpoważniejszym obciążeniem finansowym jest zdecydowanie wynajem auta i dodatkowe atrakcje typu oglądanie wielorybów czy kąpiel w gorących źródłach (nie na dziko 😉 ). Resztę, tj. koszty jedzenia i noclegów można przy odrobinie sprytu i wyrzeknięciu się luksusów ograniczyć do minimum. Warto mieć przy tym rozeznanie, jakie są przykładowe ceny w Islandii, by móc orientacyjnie oszacować niezbędny budżet. Częściowo pisałam o tym w innym, praktycznym wpisie z podróży na wyspę lodu i ognia, który zawiera też wskazówki dotyczące zorganizowania całej podróży od początku do końca. Można go znaleźć TUTAJ 

Walutą na Islandii jest korona islandzka, której kurs (w dniu 10 września  2017 roku)  przedstawia się następująco:

100 ISK – 3,40 zł

Co ciekawe, prawdopodobnie nawet jej nie zobaczycie, bo niemal wszędzie płatność odbywa się bezgotówkowo. Warto mieć ze sobą dwie różne karty.

Wszystkie ceny podaję zarówno w miejscowej, jak i naszej walucie.

Najniższe ceny w Islandii są zdecydowanie w sklepie Bónus z logiem wesołej świnki. Dlatego wszystkie wypisane poniżej produkty można znaleźć właśnie tam.

Ceny jedzenia w sklepie 

Gorący kubek Knorr spaghetti – 279 ISK (9,30 zł)

Najtańszy gorący kubek Vum Vum – 109 ISK (3,60 zł)

Salami – 295 ISK (10 zł) za 95 g

Ser żółty – 698 ISK (23 zł) za 300 g

Skyr – typowy islandzki wybór mleczny przypominający serek homogenizowany– 156 ISK (5,20 zł) – trzeba spróbować!

Pitny jogurt Skyr – 171 ISK (5,70 zł) – pyszny!

Gotowe kanapki, pakowane w dwa trójkąciki z np. szynką i serem – 498 ISK (16,60 zł)

Czekoladowa muffinka – 139 ISK (4,60 zł)

Bagietki pakowane w 4 sztuki – 298 ISK (10 zł)

Duże, 100-gramowe ciastko owsiane – 198 ISK (6,60 zł) – bardzo smaczne i treściwe 🙂

Nutella – 459 ISK (15,30 zł) za 350 g

Dżem malinowy, marmolada pomarańczowa – 249 ISK (8,30zł) za 400 g

Płatki Cheerios – 597 ISK (20 zł) za 518 g

Pizza Dr Oetker – 395 ISK (13 zł)

Gumy do żucia Orbit w słoiczku – 359 ISK (12 zł) za 60 sztuk

Krakersy Tuc – 129 ISK (4,30 zł) za 100 g

Chleb tostowy Bonus – 159 ISK (5,30 zł) za 500 g

Placuszki pakowane po 5 sztuk – 139 ISK (4,60 zł)

Filet z kurczaka – 1798 ISK (60 zł) za kilogram

Wieprzowe mięso mielone – 1098 ISK (36 zł) za kilogram

Islandzki, czarny kawior – 429 ISK (14,30 zł)

Świeży makaron – 398 ISK (13,30 zł) za 250 g

Ser żółty – 1259 ISK (42 zł) za kilogram

Filet z łososia – 2298 ISK (76,50 zł) za kilogram

Ceny jedzenia w restauracji w Reykjaviku

Zupa w chlebie – 1850 ISK (62 zł)

Ryba dnia z ziemniakami i sosem – 1890 ISK (63 zł)

Napoje

Woda mineralna Kristall 2 l – 237 ISK (8 zł)

Coca-Cola 2 l – 269 ISK (9 zł)

Coca-Cola 330 ml – 85 ISK (3 zł)

Herbata Earl Grey firmy LOYD – 359 ISK (12 zł) za 75 sztuk

 Owoce i warzywa

Świeży ananas – 395 ISK (13 zł)

Pomarańcze – 298 ISK (10 zł) pakowane w kilogram

Pomarańcze na wagę – 209 ISK (7 zł)

Pomidory – 359 ISK (12 zł) za 500 g

Ziemniaki – 179 ISK (6 zł) za kilogram

Cebula – 85 ISK (3 zł) za kilogram

Winogrona – 549 ISK (18, 30 zł) za kilogram

Kiwi – 349 ISK (11,50 zł) za kilogram

 Słodycze

Czekoladowe ciastka Ballerina – 169 ISK (5,50 zł) za 190 g – bardzo smaczne!

Kleinur – islandzkie, kruche ciastka przypominające polskie faworki – 445 ISK (15 zł) za 15 sztuk

Batonik z lukrecją (typowy smak w kuchni skandynawskiej) – 125 ISK (4 zł)

Prince Polo – 69 ISK (2,30 zł) – polski, ulubiony wafelek Islandczyków 🙂

Baton Lion – 69 ISK (2,30 zł)

Czekolada Milka – 175 ISK (5,80 zł)

 Artykuły kosmetyczno-higieniczne 

Papier toaletowy – 298 ISK (10 zł) za 6 rolek

Prezerwatywy Durex – 598 ISK (20 zł) za 10 zł

Pasta do zębów Colgate Advanced White/Maxfresh – 159 ISK (5,30 zł)

Żel pod prysznic Nivea – 298 ISK (10 zł) za 250 ml

Szampon do włosów Head&Shoulders – 249 ISK (8,30 zł) za 200 ml

 Atrakcje

Przejażdżka na islandzkim koniu – 11 400 ISK (370 zł)

Wejście do gorących źródeł Blue Lagoon – 6100 ISK (204 zł)

Wejście do gorących źródeł Myvatn Nature Baths – 4300 ISK (144 zł) i 2700 ISK (90 zł) dla studentów

Oglądanie wielorybów w Husaviku (np. w Salka Whale Watching) – 9950 ISK (331 zł) za 3-godzinną wycieczkę

Wjazd na górę najwyższego budynku w Reykjaviku Hallgrímskirkja – 900 ISK (30 zł)

Noclegi

Noc na campingu w Reykjaviku – 2200 ISK (74 zł) Dokładne i aktualne ceny w Islandii na 2017-2018 rok są TUTAJ  – to w zasadzie najlepsza opcja i nie tak kosmicznie droga biorąc pod uwagę, że za camping w Słowenii płaciłam w tym roku 15 euro/noc

Łóżko w pokoju wieloosobowym w hotelu Reykjavik City – 5600 ISK  (187 zł)

Samochód

Hyundai i10 w wypożyczalni Route1 – 187 EUR (800 zł) za 4 dni – poza sezonem!

Ceny w Islandii, zwłaszcza żywności nie są wcale takie tragiczne, a już na pewno nie dla mieszkańców, którzy przeciętnie zarabiają tam 18 500 zł (brutto) w ciągu miesiąca! Mimo wszystko są wyraźnie wyższe od polskich, więc dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą jedzenia z kraju. Zupki chińskie i inne tego typu wynalazki smakują wszędzie tak samo, więc po co przepłacać? 🙂 Wtedy zakupy na miejscu można ograniczyć do pieczywa, owoców i napojów. Skoro już o kupowaniu mowa, to zdecydowanie najtańszymi sieciami marketów spożywczych są na Islandii Bónus i Krónan, które zlokalizowano niestety głównie w południowo-wschodniej części wyspy. Pozostałe sklepy są wyraźnie droższe, więc planując dłuższy objazd wyspy lepiej zawczasu konkretnie się zaopatrzyć. Kwestię noclegów można rozwiązać śpiąc w namiocie lub tak jak my podczas pierwszego wypadu na Islandię – w samochodzie. Islandia jest piekielnie droga, ale jestem przekonana, że zdecydowana większość w obliczu takich widoków zapomina o tak przyziemnych sprawach jak pieniądze…:)

Comments

comments

3 komentarze

    • globfoterka Reply

      Mam nadzieję, że wykorzystasz go w praktyce! 🙂
      Dziękuję za komplement, pozdrawiam ciepło!

    • globfoterka Reply

      Dziękuję! Mam nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie :).

Napisz komentarz