Wiza do Jordanii to dość skomplikowany temat, bo jej koszt różni się w zależności od miejsca i sposobu, w jaki dociera się do Jordanii. Postaram się w poniższym tekście krótko wyjaśnić najważniejsze kwestie. Dowiesz się z niego m.in komu przysługuje darmowa wiza do Jordanii i jak zapłacić mniej za wstęp do Petry.

Wiza do Jordanii – aktualne informacje

O wizę do Jordanii nie trzeba wcześniej się starać. Można ją uzyskać już po dotarciu do królestwa. 30-dniową wizę jednokrotnego wjazdu z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy można kupić na lotnisku w Ammanie za 40 JOD (210 zł).

Jednak jeśli jesteś posiadaczem specjalnego pakietu zniżkowego Jordan Pass, to wystarczy, że pokażesz go podczas kontroli na lotnisku, a celnik wbije Ci pieczątkę do paszportu. Więcej o tym, jak go zdobyć i jakie daje korzyści poniżej.

UWAGA: Zawsze przed podróżą należy sprawdzić aktualne informacje dotyczące wjazdu i pobytu w kraju na oficjalniej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Przekroczenie granicy izraelsko-jordańskiej

Inaczej sprawa ma się przy przyjeździe do Jordanii drogą lądową, poprzez przekroczenie granicy izraelsko-jordańskiej. Na przejściu granicznym Ejlat – Akaba wiza jest darmowa pod warunkiem, że zostaje się na terenie Jordanii co najmniej 2 dni (3 noce). Jeśli planuje się wrócić tą samą drogą, to warto zostać jeden dzień dłużej. Wtedy zostanie się zwolnionym z opłaty wyjazdowej w wysokości 10 JOD (53 zł). Darmową wizę do Jordanii można też uzyskać lądując na lotnisku w Akabie.

Alternatywnym rozwiązaniem jest przylot do Ammanu i dalsza podróż do Akaby w ciągu 48 godzin od momentu przekroczenia granicy. Trzeba najpierw zgłosić taką chęć urzędnikom po dotarciu na lotnisko.  Nie później niż dwie doby później należy udać się osobiście do biura wizowego ASEZA w Akabie. Po dokonaniu formalności darmowa wiza do Jordanii będzie obowiązywać w pełni.

W pierwszym wariancie płaci się tylko za wyjazd z Izraela 101 ILS + prowizję około 5 ILS, co daje łącznie około 108 zł (info z listopada 2018). Jeśli podróżujesz we dwójkę, albo z rodziną, to podejdźcie razem do okienka, a zapłacicie dzięki temu tylko raz za prowizję. Myślę, że gdybym w przyszłości chciała wybrać się jeszcze raz do Jordanii, żeby np. spędzić więcej czasu na pustyni Wadi Rum, to chętnie skorzystałabym z tego rozwiązania.

Decydując się na tę opcję, trzeba dokładnie sprawdzić wszystkie informacje, ponieważ przepisy mogą się zmieniać.

Pustynia Wadi Rum – jak, gdzie, kiedy i za ile?

Wadi Rum w Jordanii – samodzielnie czy z biurem?

Pustynia Wadi Rum w jeden dzień – plan wycieczki

Jordan Pass – czy warto go kupić?

Jordan Pass, to swego rodzaju pakiet zniżkowy, który został stworzony z myślą o osobach planujących spędzić w Jordanii co najmniej 3 noce (4 dni) i chcących odwiedzić Petrę. To czy opłaca się go kupić zależy więc od rodzaju podróży.

Osobom, które docierają do Jordanii przez Akabę i otrzymują darmową wizę, zakup Jordan Pass będzie zbędny. W innym przypadku warto go nabyć, bo posiadanie karty pozwala zaoszczędzić.

Jaka jest cena Jordan Pass?

Cena jest uzależniona od wariantu, jaki się wybierze. Dostępne są trzy opcje, które różnią się tylko liczbą dni planowanych na zwiedzanie Petry.

Pierwsza, obejmująca darmową wizę i 1-dniowy wstęp do Petry, kosztuje 70 JOD (368 zł) – my zdecydowaliśmy się na tę opcję.

Druga, zawierająca darmową wizę i 2-dniowy wstęp do Petry kosztuje 75 JOD (394 zł).

Trzecia, uwzględniająca darmową wizę i 3-dniowy wstęp do Petry kosztuje 80 JOD (420 zł).

Gdzie i jak kupić Jordan Pass?

Zakup Jordan Pass jest bardzo prosty i wygodny. Wystarczy wejść na stronę https://www.jordanpass.jo/, wybrać odpowiednią opcję i zapłacić kartą. Następnie wydrukować kartkę i ściągnąć ją sobie na telefon. Jordan Pass jest imienny i posiada unikalny kod QR, który jest skanowany przy wejściu do konkretnej atrakcji, np. Petry.

Jakie korzyści daje Jordan Pass?

Przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. W cenę wliczona jest już wiza, więc na lotnisku wystarczy pokazać celnikowi kartkę i w paszporcie wyląduje odpowiednia pieczątka. Z Jordan Pass zyskuje się też 14-dniowy, darmowy wstęp albo zniżki do ponad 40 różnych atrakcji w Jordanii. Listę i informacje znajdziesz na stronie JP.

Zatrzymując się w Jordanii na minimum 4 dni (3 noce) i mając w planach odwiedzenie Petry i pustyni Wadi Rum można dzięki posiadaniu Jordan Pass zaoszczędzić aż 25 JOD (około 131 zł). Jak?

Skoro:

– wiza na lotnisku w Ammanie kosztuje 40 JOD;

– wejście na jeden dzień do Petry 50 JOD;

– wstęp do parku Wadi Rum 5 JOD;

to łącznie daje to kwotę 95 JOD. Jordan Pass, który obejmuje wszystkie te pozycje kosztuje 70 JOD, więc 25 JOD zostaje w kieszeni.

Naszym zdaniem na Petrę wystarcza jeden pełny dzień zwiedzania (ale raczej intensywnego) i nie żałujemy wyboru tego wariantu Jordan Pass. Nie oznacza to oczywiście, że w ciągu jednego dnia da się przejść wszystkie trasy i zajrzeć w każdy zakątek skalnego miasta. Jeśli masz duszę archeologa, lubisz tego typu atrakcje i chciałbyś lepiej poznać to wyjątkowe miejsce, to powinieneś poświęcić minimum dwa dni, żeby je dokładnie obejrzeć.

Jeżeli masz jakieś pytania, albo chcesz podzielić się swoimi wrażeniami, to pisz śmiało w komentarzu, na maila lub w wiadomościach na https://www.facebook.com/globfoterka/ Zachęcamy przy okazji do śledzenia naszej strony w tym serwisie, gdzie informujemy o wszystkich tekstach i publikujemy także inne treści.

Przeczytaj też pozostałe teksty o Jordanii:

Petra w jeden dzień – plan zwiedzania i punkty widokowe

Morze Martwe w Jordanii – darmowe plaże i najlepsze punkty widokowe

Wadi Rum w Jordanii – samodzielnie czy z biurem?

Wadi Rum w Jordanii – jak, gdzie, kiedy i za ile?

Droga Królewska w Jordanii – punkty widokowe na King’s Highway

Czy Jordania jest bezpieczna? Bezpieczeństwo w Jordanii

Gdzie spać w Jordanii? Tanie noclegi w Jordanii

Pustynia Wadi Rum w jeden dzień – plan wycieczki

Rezerwat Dana – perła jordańskiej natury

Co zjeść w Jordanii? Kuchnia jordańska

Pamiątki z Jordanii – co warto przywieźć?

Podróż do Jordanii na własną rękę – jak się przygotować?

Kiedy jechać do Jordanii? Zima w Jordanii w praktyce

Tydzień w Jordanii – gotowy plan podróży

Wypożyczenie samochodu w Jordanii – porady i ceny

Aktualne ceny w Jordanii 2019. Ile kosztuje tydzień w Jordanii?

22 komentarze

 1. Ostatnio sporo tekstów pojawiło się w blogosferze na temat Jordanii, przyznam, że nabieram coraz większej chęci, aby udać się w podróż do tego kraju, a takie informacje pomogą się do niej przygotować. 🙂

  • o to prawda! też sie spotkałam z wieloma tekstami na ten temat w ostatnim czasie. pytanie z czego wynika taki wzrost popularności tego kierunku?

 2. Cóż mogę powiedzieć zazdroszczę odwagi i mam nadzieję, że i mi będzie kiedyś dane się tam wybrać. Muszę bardziej zgłębić temat.

 3. Wow, ile przydatnych informacji! Ja akurat nie wybieram się w tamte rejony (póki co na tapecie Sycylia), ale jeśli kiedykolwiek będę – na pewno tu do Ciebie wrócę 🙂

 4. O Jordani myślałem wakacyjnie jakiś czas temu. Niestety w końcu zrezygnowałem z planów przez mało stabilną sytuację nie w samej Jordanii ale w sąsiedztwie. Właściwie to nie wiem czy faktycznie jest tam niebezpiecznie, ale lepiej nie pchać się gdzieś, gdzie można pechowo wylecieć w powietrze. Bieszczady też są spoko 🙂

 5. Genialny wpis. Szczególnie podliczenie kosztów całej wycieczki do Jordanii. Wszystko pięknie wyszczególnione:)

 6. Bardzo ciekawy wpis 🙂 Czy na lotnisku przy odprawie występują jakieś trudności? Kilka razy czytałam o takich przypadkach

  • globfoterka Odpowiedz

   Dziękuję :). Lecąc do Jordanii? Nie ma najmniejszych trudności :). Standardowa odprawa. W Jordanii też. Żadnych pytań, wszystko przebiegło jak w każdym innym kraju.

 7. Kurczę, zmartwiłaś mnie tą informacją o płatnej wizie w Ammanie. To 100% pewna informacja? Jeśli ląduję w Amman i jadę do Akaby na 5 dni (Petrę już zwiedzałem) to płacę? Na jednym z blogów znalazłem info, ze mam 48h, żeby dojechać do Akaby i tym sposobem uzyskać zwolnienie z opłaty wizowej.

  • globfoterka Odpowiedz

   Jeżeli byłeś już w Petrze, to nie ma sensu kupować Jordan Pass’a. Spróbuj na lotnisku powołać się na tę informację z Akabą. Jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że unikniesz zapłaty za wizę. Przepisy wizowe stale się zmieniają, więc trudno cokolwiek zagwarantować. Trzymam kciuki za powodzenie! Daj proszę znać czy się udało. Będę wdzięczna :).

 8. Dzięki! Właśnie wróciłem z Jordanii – kierując się tym blogiem kupiłem Jordan Passa. Zdecydowanie było warto. Wadi Rum jest fenomenalna!!!

  • globfoterka Odpowiedz

   Oj jest :). Dzięki za komentarz! Cieszę się, że mogliśmy pomóc.

 9. Chciałbym tylko się upewnić czy aby na pewno dobrze to liczę. Jeśli przylatuję 19 kwietnia, a powrót mam 22 kwietnia, to mogę skorzystać z jordan passa? Spędzam 3 noce na miejscu, ale te 4 dni to takie niepełne bo powrót mam przed południem 😛

  • globfoterka Odpowiedz

   Jeśli są co najmniej trzy noce, to nie ma znaczenia, czy czwarty dzień będzie pełny :).

 10. Czy dobrze zrozumialem ta darmowa wiza…. Chcemy przekroczyc granice do Akaby, I zostac w petrze 2 noce (3dni). Wtedy rozumiem za wize nie placimy. Rozumiem ze na granicy wystarczy okazac rezerwacje z hotelu?
  dzieki z gory!

Napisz komentarz